Lietuvos atstovų pasirodyme „Eurovizijoje“ triumfavo meilės įvairovė

Š. m. gegužės 21 dieną pagrindiniu Lietuvos atstovų Vaido Baumilos ir Monikos Linkytės pasirodymo Austrijos sostinėje Vienoje vykusiame „Eurovizijos“ dainų konkurse tapo dviejų tos pačios lyties porų bučinys. „Kai šiandien bučiavomės scenoje, mes nesiekėme nustebinti „Eurovizijos“ žiūrovų. Norėjome parodyti, kad pasisakome už lygias teises ir Lietuvoje žingsnis po žingsnio judame to link“, – žurnalistams sakė V. Baumila.

Tiesioginę „Eurovizijos“ dainų konkurso transliaciją stebint milijonams europiečių, V. Baumila ir M. Linkytė atliko dainą „This Time“ ir užkariavę žiūrovų simpatijas pateko į „Eurovizijos“ finalą, kuris vyks š. m. gegužės 23 dieną. Dueto pasirodymą papildė dvi pritariančiųjų dainininkų ir šokėjų poros, kurios kartu su V. Baumila ir M. Linkyte bučiniu pasiuntė tolerancijos žinutę tiek Lietuvai, tiek visai Europai.

„Žinutė paprasta. Mūsų šalis Europos Sąjungoje turbūt yra viena labiausiai atsiliekančių valstybių. Mes vis dar turime daug homofobijos apraiškų, vis dar užduodame klausimą, kodėl reikia tiek daug reklamuoti šitą dalyką. Nėra jokio šito dalyko. Yra žmonių meilė, ir tiek. Žmonės myli vienas kitą,“ – pasirodymo idėją naujienų portalą lrytas.lt tikino V. Baumila.

„Karštai palaikau LGBT* asmenų teises. Kaip heteroseksualus vyras didžiuojuosi turėdamas homoseksualių draugų. Privalome išmokti gyventi tolerancijoje ir siekti lygybės. Reikia pakeisti klaidingą Lietuvos visuomenės požiūrį į homoseksualius asmenis. Žmonės bijo dalykų, kurių nesupranta. Turime jiems parodyti, kad, šiuo atveju, panaši baimė yra neadekvati. Todėl reikia šviesti visuomenę,“ – portalui „GayStarNews“ pabrėžė V. Baumila.

Tai – ne pirmasis tos pačios lyties asmenų bučinys „Eurovizijos“ dainų konkurse. 2013 metais Suomijos atlikėjos Kristos Siegfrids numerio metu bučiavosi lesbiečių pora. Vis dėlto, V. Baumilos ir M. Linkytės pasirodymas išskirtinis tuo, jog pirmą kartą „Eurovizijos“ scenoje triumfavo meilės įvairovė: bučiavosi tiek priešingos lyties, tiek vienalytės poros.

Antrąjį pusfinalį gyvai žiūrėjęs nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko patikėjo Monikos ir Vaido pasirodymo nuoširdumu ir matė prie scenos stovėjusių Izraelio, Norvegijos, Australijos fanų palaikančias reakcijas. Daugelis mokėjo lietuvių dainos žodžius ir dainavo kartu. Dainuojant pirmiems buvo sunku išjudinti publiką, bet mūsiškiams tai padaryti pavyko.

V. Simonko įsitikinęs, kad Monikos ir Vaido duetas bei visa komanda savo pasirodymu siunčiama tolerancijos žinute pasiekė daugiau už visų politikų pastangas pakeisti homofobiškos šalies įvaizdį. Prieš pat šou jis buvo susitikęs su lesbiečių pora iš Vienos, kuri buvo išmesta iš kavinės tik už jų atvirą bučinį. Tad vienos lyties poroms jų teises simbolizuojantys bučiniai Eurovizijos scenoje reiškia labai daug.

Asociacijos LGL vadovas dalyvavo tarpatautinės žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ kampanijoje už toleranciją ir Austrijos žiniasklaidai pasakojo apie mūsų dueto žinutę už lygias teises.

© Vladimiro Simonko nuotraukos