Lietuvoje neišspręsti žmogaus teisių klausimai: nuo lyties keitimo įstatymo iki ignoruojamų neapykantos nusikaltimų

Seminare-diskusijoje „Žmogaus teisės: universalios, bet ar lietuviškos?“ aptarta žmogaus teisių padėtis Lietuvoje ir išryškintos didžiausios problemos, kurioms spręsti pritrūksta politinės valios ar institucijų bendradarbiavimo.

Lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo klausimą pristatęs Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL atstovas Tomas Vytautas Raskevičius pabrėžė, kad nepaisant politikų valios stokos Lietuvos teismai geba atstovauti sveiko proto poziciją. Translyčiai asmenys kelių precedentų dėka jau gali pakeisti asmens dokumentus.

Kalbėdamas apie rezonansinę bylą „L. Prieš Lietuvą“, kurioje Lietuva pralaimėjo Europos žmogaus teisių teisme, neužtikrinusi įstatyminės bazės, padedančios pakeisti lytį, sukūrimo, LGL atstovas teigė, kad 2001 metais įsigaliojusi civilinio kodekso nuostata jau seniai galėjo būti įgyvendinta.

„Vyriausybė lyties keitimo įstatymą buvo įpareigota parengti iki 2003 metų liepos 1-osios dienos“, – po pralaimėjimo EŽTT susidariusią situaciją priminė jis.

„Tas įstatymas buvo parengtas Sveikatos apsaugos ministerijoje ir kaip tiems metams buvo visai padorus įstatymo projektas. Ministras pirmininkas amžiną atilsį Algirdas Brazauskas likus kelioms dienoms iki priėmimo susitiko su kardinolu Vincentu Sladkevičiumi ir staiga išėjęs iš susitikimo žurnalistams pareiškė, kad Lietuva dar nepasirengusi“, – pasakojo T.V.Raskevičius.

Plačiau skaitykite portale 15min.lt.