LGBT Izraelyje: finišo tiesioji kelyje į pripažinimą

Izraelis neretai vadinamas demokratijos salele konfliktų draskomuose Artimuosiuose Rytuose. Vienas to įrodymų – LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių asmenų) teisės – šioje srityje Izraelis laikomas viena labiausiai pažengusių valstybių ne tik regione, bet ir visame Vakarų pasaulyje.

Tolerancijos ir LGBT teisių pripažinimo link Izraelis keliavo palengva. 1993 metais buvo įstatymiškai įtvirtinta, kad netradicinę seksualinę orientaciją deklaravęs asmuo gali tarnauti bet kokioje Izraelio gynybos pajėgų (Israel Defense Forces, IDF) pozicijoje. 2004 metais įteisinta tos pačios lyties porų partnerystė ir paveldėjimo teisės, o dar po metų – teisė įsivaikinti. Nuo 2006 metų Izraelis pripažįsta užsienyje registruotas vienalyčių porų santuokas (civilinės santuokos Izraelyje nėra, tik religinė).

Izraelyje gausu viešų asmenų, neslepiančių savo seksualinės orientacijos. Sharon Cohen (sceninis slapyvardis – Dana International), 1998 metais laimėjusi Eurovizijos dainų konkursą ir šiemet koncertuosianti Lietuvoje, gimė vyriškos lyties, tačiau nuo vaikystės jautėsi esanti mergaitė. Kai Sharon (tuomet Yaron) suėjo dvidešimt vieneri, Didžiojoje Britanijoje jai buvo atlikta lyties keitimo operacija. Dar vienas Izraelyje ir už jo ribų populiarus dainininkas – atvirai apie savo homoseksualumą kalbantis Ivri Lider, sukūręs garso takelį filmui apie gėjų porą Izraelio kariuomenėje „Yossi and Jagger“.

Siekiant karjeros Izraelio politikoje ir kariuomenėje atvirumas dėl seksualinės orientacijos – taip pat ne kliūtis. 2002 m. Uzi Even tapo pirmuoju politiku, atvirai deklaravusiu savo homoseksualumą ir išrinktu į Izraelio parlamentą kaip partijos „Meretz” delegatas. 2009-2015 m. šią partiją atstovavo žurnalistas ir politikas Nitzan Horowitz, su savo partneriu gyvenantis Tel Avive.

Jei kariuomenė tradiciškai asocijuojama su vyriškumu, Izraelis šį stereotipą griauna įvairiais būdais: trečdalis tarnaujančių Izraelio gynybos pajėgose yra merginos, o pernai karininkų kursą baigė translytis leitinantas Shachar. Shachar gimė moteriškos lyties, tačiau visuomet jautėsi esantis vyru. Dar tarnybos kariuomenėje pradžioje jam buvo leista dėvėti vyrišką uniformą, o vėliau jis pradėjo lyties požymius keičiančią hormonų terapiją. Jei Shachar nuspręs atlikti lyties keitimo operaciją, kariuomenė padengs jos išlaidas. Daugiau apie Shachar istoriją galite perskaityti IDF tinklaraštyje. Izraelis yra traukos taškas ir LGBT* palestiniečiams, kurių homoseksualumas tradicinėje arabų visuomenėje yra laikomas tabu ar net nusikaltimu.

Tiesa, Izraeliui dar yra kur pasitempti. Jei plačių pažiūrų Tel Avivas yra įgijęs Artimųjų Rytų LGBT* bendruomenės sostinės vardą (čia susibūrusi aktyvi LGBT* bendruomenė, veikia ne vienas jos atstovams skirtas klubas ir baras), konservatyvesnė Jeruzalė į LGBT asmenis žiūri skeptiškiau, o kartais – ir visai priešiškai. Štai pernai vasarą Jeruzalėje vykusiose LGBT* asmenų eitynėse ultraortodoksas žydas Yishai Schlissel peiliu sužeidė šešis eitynių dalyvius. Viena aukų – šešiolikmetė moksleivė, atėjusi paprasčiausiai palaikyti savo LGBT* draugų – ligoninėje nuo sužalojimų mirė. Paradoksalu tai, kad Y. Schlissel jau buvo teistas už beveik identišką nusikaltimą, įvykdytą 2005 m. vykusių LGBT* eitynių metu (tąsyk visi sužeistieji išgyveno). Antrą kartą Y. Schlissel peilio griebėsi netrukus po to, kai atlikęs dešimties metų laisvės atėmimo bausmę buvo paleistas iš kalėjimo. Taigi, jei Izraelį laikysime pavyzdžiu Vakarų pasauliui, smalsų ir kitoniškumui atvirą Tel Avivą galime laikyti pavyzdžiu Jeruzalei ir visam Izraeliui.