JK vyriausybė socialiniams tinklams ketina įvesti „patyčių mokestį“

Jungtinės Karalystės (JK) Kultūros ministrė Karen Bradley paskelbė, jog šalyje veikiantiems socialiniams tinklams tokiems, kaip „Facebook“ ir „Twitter“, gali būti įvestas reikalavimas atlyginti už interneto naudotojų patirtas patyčias bei kitą moralinę žalą.

JK vyriausybė artimiausioje ateityje socialiniams tinklams planuoja įvesti „patyčių mokestį“, kuriuo būtų atlyginama socialinių tinklų naudotojų patirta žala (žala dėl internetinių patyčių, pornografinio turinio ir panašiai).

K. Bradley siekia, jog socialiniai tinklai pasirašytų savanorišką veiklos kodeksą (angl. voluntary code of practice) ir prisidėtų prie kampanijos prieš patyčias finansavimo. Taip pat siekiama, jog socialiniai tinklai paviešintų internete skleidžiamos neapykantos mastą.

Statistiniais duomenimis, beveik penktadalis 12-15 m. vaikų socialiniuose tinkluose matė juos papiktinusį ar nerimą sukėlusį turinį, o beveik pusė suaugusiųjų matė juos įžeidusį turinį.

Nors JK vyriausybė žada socialinių tinklų turinio kontrolės nuostatas įgyvendinti įstatymuose, tačiau kol kas vyriausybė siekia geranoriškai bendradarbiauti su įvairiomis interneto grupėmis.

JK Kultūros ministrės teigimu, socialinių tinkle kompanijos kasmet galėtų pateikti ataskaitas, kuriose būtų nurodoma:

  • Skundų dėl netinkamo internetinio turinio skaičius ir išimto/panaikinto turinio atvejų skaičius.
  • Kaip buvo reaguojama į naudotojų skundus.
  • Skundų kategorijos, įskaitant nepilnamečių skundus, moterų skundus, homoseksualių, biseksualių ir translyčių asmenų skundus bei religinius skundus.
  • Informacija, kaip kiekvienas tinklapis moderuoja turinį.

Pasak K. Bradley, šalies vyriausybė turėtų priimti įstatymų pataisas, kurios būtų grindžiamos šiais principais:

  • Kas nepriimtina realiame gyvenime, nepriimtina ir internete.
  • Visiems interneto naudotojams turi būti suteiktos galios saugotis nuo internetinių grėsmių.
  • Technologijų kompanijos turi būti atsakingos prieš savo naudotojus.

Šiuo tikslu JK vyriausybė nori sukurti naują instituciją, panašią į JK Vaikų saugumo internete tarybą (angl. UK Council for Child Internet Safety), o į mokyklų švietimo programas įtraukti patarimus dėl socialinių tinklų saugumo.

Vyriausybės konsultacijos dėl socialinių tinklų saugumo baigsis gruodžio 7 d., o oficialių sprendimų tikimasi 2018 m. pradžioje.