OpenDemocracy infografikas

Užsienio žiniasklaida: JAV religiniai fundamentalistai skyrė milijonus kovai prieš LGBT teises Europoje

Straipsnis parengtas remiantis naujienų portalų „OpenDemocracy“ ir „PinkNews“ paskelbta informacija.

Portalo „OpenDemocracy“ tyrimas parodė, kad per pastarąjį dešimtmetį JAV krikščionių fundamentalistų organizacijos paaukojo milijonus dolerių prieš LGBT teises nukreiptoms iniciatyvoms Europoje remti.

Europos Parlamento nariai ragina imtis veiksmų po to, kai „OpenDemocracy“ atliktas tyrimas atskleidė, kad JAV krikščioniškosios radikaliosios dešinės organizacijos skyrė milžiniškas sumas ultrakonservatyvioms iniciatyvoms, kovojančioms prieš LGBT žmogaus teisių pažangą.

„OpenDemocracy“ tyrimo metu paaiškėjo, kad dvylika ultrakonservatyvių JAV organizacijų per pastarąjį dešimtmetį išleido net 51 mln. dolerių tokioms iniciatyvoms Europos šalyse remti. Tarp šių organizacijų yra ir su JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija, buvusiu jo patarėju Steve Bannon’u bei JAV Švietimo departamento sekretore Betsy DeVos susijusios krikščionių fundamentalistų grupės – pavyzdžiui, Laisvės gynimo aljansas (angl. „Alliance Defending Freedom“, toliau ADF) ir organizacija  „Focus on the Family“ (liet. „dėmesys šeimai“) yra gavusios finansinę paramą iš Betsy DeVos šeimos, rašo „PinkNews“ naujienų portalas.

Šios organizacijos rėmė ultrakonservatyvius teisininkus ir politinius aktyvistus bei „šeimos vertybių“ kampanijas nukreiptas prieš LGBT teises, lytinį švietimą ir abortus, rašo „OpenDemocracy“ portalas. Dalis jų, įtariama, yra susijusios su Europos kraštutinės dešinės politinėmis jėgomis. Nei viena šių organizacijų neatskleidžia, kas yra jų donorai, tačiau bent dvi iš jų susijusios su žinomais konservatoriais milijardieriais, tokiais kaip broliai Koch’ai ir Betsy DeVos šeima.

ADF „OpenDemocracy“ portalui atsisakė pateikti informaciją apie tai, kam tenka jų parama, motyvuodami tuo, kad ADF remia iniciatyvas, susijusias su žodžio laisve, ir nori apsaugoti savo paramos gavėjų asmeninį saugumą ir pragyvenimo šaltinį. Šią organizaciją Pietų valstijų skurdo teisės centras (angl. „Southern Poverty Law Center“) įvardijo kaip neapykantos grupę. „OpenDemocracy“ tyrimas atskleidė, kad ADF nuo 2012 iki 2016 m. patrigubino savo metines išlaidas Europoje iki daugiau nei 2,6 mln. dolerių per metus.

Kita organizacija, Pasaulio šeimų kongresas, įkurta 1997 m. rusų sociologų Anatoly Antonov‘o ir Victor Medkov‘o bei amerikiečių istoriko Allan Carlson’o, yra itin įtakinga Rytų Europoje. 2013 m. Pasaulio šeimų kongresas vykdė kampaniją prieš LGBT eitynes Belgrade bei vaidino svarbų vaidmenį priimant Rusijos „homoseksualumo propagandos įstatymą“, rašo portalas „PinkNews“.

Iš viso tyrimo metu analizuotas dvylikos JAV organizacijų vaidmuo remiant ultrakonservatyvias prieš žmogaus teises nukreiptas iniciatyvas. Kelios iš jų – Amerikos Teisės ir Teisingumo Centras (angl. “American Center for Law and Justice”), gyręs Putino priimtą “homoseksualumo propagandos” įstatymą, bei ultrakonservatyvaus tarptautinio organizacijų tinklo „Tradicija, šeima, nuosavybė“ („Tradition, Family, Property“) JAV padalinys. Beje, savo Facebook‘o paskyroje Krikščioniškosios kultūros institutas, praėjusiais metais masiškai platinęs peticijas, siekiančias uždrausti „Baltic Pride“ eitynes Vilniuje, teigia esantis šio organizacijų tinklo lietuviškoji įstaiga.

Plačiau apie „OpenDemocracy“ tyrimą (anglų k.) skaitykite čia.