Gražulio laukia ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo

Vilniaus apylinkės teismas panaikino prokuroro nutarimą nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl Seimo nario P. Gražulio galimai kurstomos neapykantos.

Ikiteisminio tyrimo teisėjo priimtoje nutartyje pažymima, kad iš Lietuvos žmogaus teisių centro skunde nurodytų Petro Gražulio galimai išsakytų teiginių matyti, jog homoseksualios lytinės orientacijos asmenys yra lyginami su gyvuliais nešiojančiais virusus, nekrofilais ir zoofilais, jiems siūloma išvykti iš Lietuvos, homoseksualios orientacijos asmenys yra apibūdinami kaip asmenys, griaunantys šeimos vertybes, besikėsinantys į valstybingumą, tautiškumą, siekiantys įtraukti į homoseksualius santykius kitus žmones, kaip asmenys, kurie neturėtų vaikščioti po viešas vietas, tai pat homoseksualios orientacijos žmonės apibūdinami kaip asmenys reikalaujantys išskirtinių teisių, kaip iškrypėliai ir t.t.

Aptarti pasisakymai leidžia manyti, jog viena tam tikrais požymiais apibūdinama žmonių grupė yra priešpastatoma likusiai visuomenės daliai, apibūdinama kaip kelianti grėsmę likusiai visuomenei, besikėsinanti į kitų asmenų teises, siūloma šią grupę eliminuoti iš viešo gyvenimo.

Teismas pažymi, jog Europos žmogaus teisių teismas byloje Vejdeland ir kiti prieš Švediją nurodė, kad tokie teiginiai, kaip „homoseksualumas yra seksualinis iškrypimas, kuris skatina visuomenės moralės degradaciją“, „homoseksualumas buvo viena svarbiausių ŽIV ir AIDS išplitimo priežasčių“, „homoseksualai propaguoja pedofiliją“, tiesiogiai ir neskatina visuomenės imtis agresyvių, žeminančių ar diskriminuojamų veiksmų homoseksualių asmenų atžvilgiu, tačiau kelia rimtų įtarimų, kad išdėstant tokius teiginius buvo siekiama būtent tokių tikslų. Minėtoje byloje, EŽTT taip pat nurodė, jog neapykantos kurstymas nebūtinai turi būti tiesiogiai išreikštas, kviečiant visuomenę imtis smurto, neapykantos kurstymas gali pasireikšti įžeidinėjant, šmeižiant įvairias socialines grupes“.

Plačiau apie ankstesnį prokuroro nutarimą: skaitykite čia.

LGL.lt informacija.