Graikija pralaimėjo bylą EŽTT dėl registruotos partnerystės tik skirtingos lyties poroms

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priėmė sprendimą byloje „Vallianatos ir kiti prieš Graikiją“, kuriuo konstatavo, kad 2008 metais Graikijos priimtas civilinės partnerystės įstatymas, suteikiantis galimybę įregistruoti partnerystę tik skirtingos lyties poroms, pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos 14 (diskriminacijos uždraudimas) ir 8 (teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą) straipsnius. Pareiškėjai skundžiasi, kad Graikijos vyriausybės nutarimas dėl partnerystės tiesiogiai diskriminuoja homoseksualias poras, iš kurių atimama galimybė teisiškai įtvirtinti savo santykius.

Teismas pareiškė, kad tos pačios lyties poros, kaip ir heteroseksualūs asmenys, užmezga gilius ir ilgalaikius santykius, todėl homoseksualių sąjungų teisinis statusas turi būti prilygintas skirtingos lyties porų statusui. Strasbūro teisėjai, tarp jų ir D. Jočienė, įpareigoja Graikiją padengti teismo išlaidas ir sumokėti pareiškėjams 16 000 eurų.

EŽTT atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Graikija ir Lietuva yra vienintelės Europos Tarybos valstybės, kuriose veikiantys įstatymai įteisina partnerystės santykius tik tarp nesusituokusių vyro ir moters. Graikijos vyriausybė teigia nauju įstatymu siekianti sutvirtinti šeimos vaidmenį ir pagerinti vaikų teisių apsaugą. Būtina pabrėžti, kad spalio mėnesį Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos parengtame Civilinio kodekso pataisos projekte dėl partnerystės registravimo homoseksualų partnerystė nėra pripažįstama įstatymu, taip nusižengiant Konvencijos nuostatoms. Ministerijos aiškinamajame rašte teigiama, kad pasiūlytas projektas siekia apsaugoti partnerių bendrų vaikų interesus, užtikrinant jų teisę į visavertį auklėjimą, aprūpinimą ir būstą.

Plačiau apie teismo sprendimą skaitykite čia.