Europos LGBTI teisių žemėlapyje Lietuva pakilo į 32-ąją vietą

Tarptautinė LGBTI organizacija „ILGA-Europe“ pažymi, kad vis daugiau Europos valstybių pastebimi LGBTI žmogaus teisių ir lygybės progreso apribojimai. „ILGA-Europe“ „Vaivorykštės žemėlapyje“ šiais metais Lietuva užima 32-ąją vietą iš 49 Europos valstybių.

Gegužės 13 d. Osle, metiniame tarpvyriausybiniame forume, skirtame paminėti Tarptautinę dieną prieš homofobiją ir transfobiją (angl. akronimas „IDAHOT“), tarptautinė LGBTI teisių organizacija „ILGA-Europe“ paskelbė „Vaivorykštės žemėlapį“ ir indeksą. „ILGA-Europe“ ragina nacionalines vyriausybes ir Europos institucijas neužmerkti akių prieš bandymus apriboti LGBTI žmogaus teises ir lygybę.

2019-ųjų metų žemėlapis atskleidė, kad daugelyje Europos šalių teisinė LGBTI (lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių, interseksualių) asmenų žmogaus teisių ir lygybės apsauga ne stiprėja, bet silpsta. Tačiau Lietuva šiemet sąraše pakilo iš 37-os į 32-ą vietą.

„Kas pasikeitė per metus, tai, visų pirma, paskelbtas Konstitucinio Teismo sprendimas dėl leidimo Lietuvoje laikinai gyventi tos pačios lyties sutuoktiniui šeimos susijungimo pagrindu. Šis sprendimas iš esmės praplėtė nediskriminavimo pagrindus – jame paminėta ir lytinė orientacija, ir lytinė tapatybė. Tad sprendime nurodyta, kad Konstitucija gina mus nuo diskriminacijos. Taip pat Konstitucinis Teismas pripažino, kad šeima gali būti ir du tos pačios lyties asmenys. Ir antras svarbus pokytis, tai besiformuojanti teismų praktika dėl translyčių asmenų teisinio lyties pakeitimo pripažinimo. Tad iš esmės Lietuvai suteikti taškai avansu, už nepadarytus darbus. Realaus progreso teisinėje ir politinėje sistemoje lyg ir nėra, bet yra pirmas žingsnis, suteikiantis vilties, kad mūsų valstybė ir toliau eis progreso keliu,“ – teigė asociacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

Rainbow Map

Tuo tarpu kitose Europos valstybėse šių metų „Vaivorykštės“ indeksas rodo liūdnesnes tendencijas. Pirmą kartą per dešimt metų nemažai Europos valstybių LGBTI žmogaus teisių ir lygybės atžvilgiu juda ne pirmyn, o atgal, kadangi egzistuojantys įstatymai ir apsauga panaikinami: Lenkijoje vienišoms moterims nebeteikiama medicininė pagalba norint pastoti, Bulgarijoje panaikintos visos administracinės ir teisinės procedūros translyčiams žmonėms pasikeisti vardą ir įrašus apie lytį oficialiuose dokumentuose. Serbija ir Kosovas neatnaujino savo veiksmų planų LGBTI lygybei užtikrinti. Bulgarija, Vengrija ir Turkija sąraše nukrito į žemesnes vietas dėl savo vyriausybių nesugebėjimo pastaraisiais metais apsaugoti pagrindines pilietines ir politines teises, tokias kaip susirinkimų laisvė, laisvė jungtis į asociacijas, ir žmogaus teisių gynėjų apsauga. To rezultatas – vis nesaugesnė ir vis mažiau palanki aplinka LGBTI organizacijoms ir žmogaus teisių gynėjams daugelyje Europos šalių.

„Praėjusiais metais įspėjome, kad pavojinga galvoti, jog visas darbas jau atliktas. Deja, šiemet matome konkrečius įrodymus, kad politiniu ir teisiniu lygmeniu vis daugiau šalių juda atgal. Neturime laiko, kurį galėtume švaistyti,“ – sakė „ILGA-Europe“ vykdomoji direktorė Evelyne Paradis.

„Vaivorykštės“ žemėlapį paskelbusios organizacijos „ILGA-Europe“ rekomendacijos Lietuvai:

  • Sukurti prieinamą ir skaidrią teisinio lyties pripažinimo sistemą, kuri užtikrintų administracinę procedūrą, paremtą asmens apsisprendimo teise.
  • Priimti teisines priemones, skirtas pripažinti ir apsaugoti tos pačios lyties poras, pavyzdžiui, civilines sąjungas ar registruotą partnerystę.
  • Saugoti ir skatinti LGBTI asmenų žodžio laisvę panaikinant Nepilnamečių apsaugosnuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 4.2.16 straipsnį.

„Vaivorykštės“ žemėlapį ir indeksą galite rasti čia.