Europos LGBT* bendruomenė giria lietuvių „eurovizinį“ pasirodymą

Š. m. gegužės 28 dienos vakarą „Eurovizijos“ pusfinalyje parodytas Lietuvos atlikėjų pasirodymas, kuriame pasibučiavo ir du vaikinai bei merginos, sulaukė Europos LGBT* bendruomenės ir jos žiniasklaidos priemonių palaikymo, praneša naujienų portalas lrytas.lt.

LGBT* bendruomenės portalas „pinknews.co.uk“ skelbia, kad Eurovizijos gerbėjai švenčia dėl Lietuvos pasirodymo ir jo pasiųstos žinutės. Jo publikuotame straipsnyje akcentuojama, kad tos pačios lyties asmenų santuoka ir civilinė partnerystė Lietuvoje nėra leidžiama.

Portalas primena, kad šurmulį prieš dvejus metus sukėlė Suomijos atstovė Krista Siegfrids, konkurso scenoje pasibučiavusi su moterimi. Dėl šio epizodo Turkijos televizija pareiškė netransliuosianti konkurso finalo – dėl to sulaukė daug žmogaus teisių organizacijų kritikos.

Šimtus tūkstančių skaitytojų turintis portalas „gaystarnews.com“ taip pat teigiamai atsiliepia apie lietuvių pasirodymą – antrašte „Dvigubas homoseksualus bučinys Eurovizijos scenoje“. Portalas pažymi, jog tai nėra pirmas kartas, kai vienalytės poros pasibučiavo konkurso scenoje. Pavyzdžiui, užpernai Švedijoje renginio metu buvo imituojama vienalytė santuoka.

Tačiau savo paskyroje socialiniuose tinkluose portalas pastebi, kad šis Vaido ir Monikos pasirodymas pateks į istoriją – dvi vienalytės poros „Eurovizijos“ scenoje dar niekada nesibučiavo. „Tačiau vienalytę aistrą paprastai rodydavo atviresnės ir progresyvesnės Vakarų šalys“, – pastebima straipsnyje, kuriame reiškiama nuostaba, kad tai padaryti išdrįso Lietuva.

„Kaip heteroseksualus vyras didžiuojuosi turėdamas homoseksualių draugų. Privalome išmokti gyventi tolerancijoje ir siekti lygybės. Reikia pakeisti klaidingą Lietuvos visuomenės požiūrį į homoseksualius asmenis. Žmonės bijo dalykų, kurių nesupranta. Turime jiems parodyti, kad šiuo atveju panaši baimė yra neadekvati. Todėl reikia šviesti visuomenę“, – portalui pabrėžė V.Baumila.

Vienoje Eurovizijos pusfinalį stebėjęs nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko neslėpė susižavėjimo mūsų šalies pasirodymu. „Patikėjau Monikos ir Vaido pasirodymo nuoširdumu, mačiau prie scenos stovėjusių Izraelio, Norvegijos, Australijos gerbėjų palaikančią reakciją. Daugelis mokėjo lietuvių dainos žodžius ir dainavo kartu. Dainuojant pirmiems buvo sunku išjudinti publiką, bet mūsiškiams tai padaryti pavyko“, – džiaugėsi V. Simonko. Jis įsitikinęs, kad Monikos ir Vaido duetas bei visa komanda savo pasirodymu siunčiama tolerancijos žinute pasiekė daugiau už visų politikų pastangas pakeisti homofobiškos šalies įvaizdį.

Prieš pat šou jis buvo susitikęs su lesbiečių pora iš Vienos, kuri buvo išmesta iš kavinės tik už atvirą bučinį. „Tad vienos lyties poroms jų teises simbolizuojantys bučiniai Eurovizijos scenoje reiškia labai daug“, – patikino Vladimiras. „Žinutė paprasta. Mūsų šalis Europos Sąjungoje turbūt yra viena labiausiai atsiliekančių (LGBT* asmenų teisių srityje. – Red.) valstybių.

„Mes vis dar turime daug homofobijos apraiškų, vis dar užduodame klausimą, kodėl reikia tiek daug reklamuoti šitą dalyką. Nėra jokio „šito dalyko“. Yra žmonių meilė, ir tiek. Žmonės myli vienas kitą. Kaip tiesus vyras (angl. „straight“, viena žodžio reikšmių yra „heteroseksualus“. – Red.) galiu pasakyti, kad man nebaisu, ką apie mane pagalvos dėl to, jog į pasirodymą įtraukėme tokį bučinį. Beje, bičai, kurie bučiuosis, irgi yra visiškai tiesūs, abu turi merginas.“

„Pasaulis pilnas skirtingų žmonių, skirtingų rasių, skirtingų meilių, seksualumų. Kažko nekęsti – tai sau užsidėti štampą, nesupratimą ir baimę. O koks gyvenimas baimėje? Tokia ir būtų žinutė. Čia sakau nepiktai, tiesiog išreiškiu savo nuomonę“, – lrytas.lt sakė V.Baumila. Po sėkmingo pusfinalio jis šią pasirodymo siunčiamą lygybės žinią komentavo ir spaudos konferencijoje.