Atsiskleidimo diena: kodėl svarbu turėti galimybę būti atviram darbe

Kada jūs paskutinį kartą pasakojote bendradarbiams apie savo lytinę orientaciją? Heteroseksualai paprastai niekam specialiai nepasakoja, kad jie „tradicinės orientacijos“. Beveik kiekvienas laikys jus heteroseksualiu, nes įprasta manyti, kad vyrus traukia prie moterų, o moterims patinka vyrai.

Heteroseksualams nereikia atsiverti ir papasakoti aplinkiniams apie jų lytinę orientaciją. Tiesiog taip jau surėdyta. Šeimos nuotrauka ant stalo, žmonos skambutis telefonu, sutuoktinio vizitas į jūsų darbovietę – visi šie dalykai, kurie tokie kasdieniški heteroseksualiems asmenims gali būti problemiški lesbietėms, gėjams bei biseksualams.

Marija pasirodo darbe pirmadienio rytą ir papasakoja kolegoms apie savo savaitgalio išvyką į kaimą, kur rinko grybus su vyru. Ji niekam nesako „Sveiki, mano vardas Marija ir aš esu heteroseksuali!“. Bet iš tiesų ji siunčia labai aiškius signalus apie savo heteroseksualią lytinę orientaciją.

Karolis tą patį pirmadienio rytą ateina į tą patį kambarį, kur kolegos geria kavą ir pasako jiems, kad buvo išvykęs į kaimą rinkti grybų su savo vaikinu. Vos tik jis tai pasako, beveik niekas nebegirdi jo pasakojimo apie grybus. Bet dauguma išgirsta jį sakant „Sveiki, mano vardas Karolis ir aš esu gėjus!“

Lietuvoje taip nebūna? Daug dažniau nutinka taip. Atėjęs į darbovietės kambarį, kur darbuotojai subėga išgerti kavos, Karolis girdi kolegų pasakojimus apie vakarienes su anytomis, atostogų ar kelionių planus arba net santuokos klausimus. Jis neištaria nė žodžio, tik atsisėda ir išmaišo kavą puodelyje. Jis nežino, ką pasakyti. Galbūt jis papasakos kolegoms apie ką tik sugalvotą savo gyvenimo partnerę arba paminės savo partnerį neutraliai nenurodydamas lyties. Arba kalbės tik apie save, nors gyvena šeimoje su savo draugu. Tačiau dažniausiai Karolis greitai pasišalina iš kambario, kad jam nereikėtų meluoti ir apsimetinėti tuo, kuo jis nėra.

Maži, kasdieniški dalykėliai pasirodo esą labai svarbūs – viskas apie ką mes kalbame kitiems daug pasako apie mūsų lytinę orientaciją.

Tačiau lytinė orientacija – tai ne vien tik seksas. Būti homoseksualiu – tai ne pomėgis. Gėjumi ar lesbiete nevirstama pakeliui iš darbo namo. Tai – tavo asmenybės dalis, kuria persisunkęs visas gyvenimas. Nuo 2005 metų Lietuvoje draudžiama diskriminuoti asmenis dėl lytinės orientacijos darbe. Visoje Europos Sąjungoje yra panašūs įstatymai (juos priimti įpareigojo ES užimtumo direktyva).

Tad ar ne laikas susimąstyti, kad gėjams ir lesbietėms irgi jau turėtų būti įprasta atvirai kalbėti per kavos pertraukėles, sulaukti ateinančio pasitikti po darbo gyvenimo partnerio, kuris nebijo pabučiuoti, arba pasistatyti draugo nuotrauką ant darbo stalo. Tik tada, kai kiekvienas Lietuvoje galės tai padaryti, būsime pasiekę savo tikslą. Tačiau kol kas dar laukia ilgas kelias. Bet atminkite: kiekvienam bus maloniau dirbti atviroje aplinkoje.