Tarptautinė diena prieš homofobiją

  • Data: 17 Geg 2014 Pradžia: 00:00 Vieta:

Nuo 2004-ųjų visame pasaulyje gegužės 17-ąją švenčiama „Tarptautinė diena prieš homofobiją ir transfobiją“ (angl. akronimas IDAHOT). Šių metų šūkis – išraiškos laisvė! (angl. freedom of expression)

Gegužės 17-a ypatinga tuo, jog lygiai prieš 24 metus gegužės 17-ą Pasaulinė Sveikatos Organizacija išbraukė homoseksualumą iš psichinių ligų sąrašo. IDAHOT ir skirta paminėti šią svarbią datą.

Pirmieji renginiai pradėti organizuoti dar 2004 metais, taigi šiais metais LGBT*QI bendruomenė visame pasaulyje minės IDAHOT renginių dešimtmetį. Renginiais, performansais, eitynėmis, protestais, flashmob‘ais ir kt. siekiama atkreipti valstybės pareigūnų, socialinių judėjimų, organizacijų, visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į diskriminaciją ir smurtą, kurį patiria LGBTQI bendruomenė visame pasaulyje.

Šią dieną yra oficialiai pripažinęs Europos Parlamentas. Ją taip pat mini ir daugelis Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) filialų visame pasaulyje.

Šių metų šūkį „išraiškos laisvė“ įkvėpė realūs įvykiai, kurie vyksta aplink mus. Pavyzdžiui, žmogaus teisių aktyvistai Turkijoje, Rusijoje ir Armėnijoje priešinasi vietos įstatymams, kurie neva gina nuo „propagandos“, „pavojų visuomenės moralei“, „nešvankybių“. Tokių įstatymų dėka naikinamos viešų susibūrimų erdvės, uždaromos LGBTQI internetinės svetainės, suteikiamas pretekstas smurtauti policijos pareigūnams, tildomi aktyvistai ir žurnalistai, drąsiai pasisakantys žmogaus teisių tema.

Brazilijoje ir JAV religiniai kraštutinės dešinės kiša pagalius į ratus įvairovės ir kovos su patyčiomis (angl. anti-bullying) programoms mokyklose, prisidengdami tokiais argumentais kaip „kova su homoseksualumo propaganda“, „būtinybe turėti „tinkamas“ mokymo priemones“.

Ugandos ir Kenijos viešojoje erdvėje naudojama „homoseksualumas- tai ne mūsų kultūra“ retorika; o tuo tarpu Filipinuose ir Tailande nėra jokių realių teisinių priemonių kovoti su  žodiniu smurtu ir fiziniu susidorojimu, nukreiptu prieš LGBTQI asmenis (angl. hate crime).

Taigi išraiškos laisvė ir jos siekis skirtingose pasaulio šalyse turi vis kitokį atspalvį (socialinį, ekonominį, psichologinį, teisinį), tačiau tai yra universalus siekis, skatinantis atsiverti dialogui.

Įdomu tai, kad „Tarptautinė Diena prieš Homofobiją ir Transfobiją“ nėra centralizuotai organizuojama kampanija- prie jos gali prisidėti bet kas; tai yra vietos bendruomenės iniciatyva vykstantys renginiai. IDAHO komitetas tik siūlo idėjas ir skatina dalytis patirtimi bei įspūdžiais. Šiais metais siūlomos įvairios iniciatyvos- pvz. kurti „laisvos išraiškos erdves“ (ypač aplink institucijas ar vietas, skatinančias diskriminaciją), suburti chorą, sukviesti masinį važiavimą dviračiais, suorganizuoti vienos minutės trukmės „rėkimą prieš neapykantą“ (angl. shout against hate), piešti kreidelėmis ant grindinio, išklijuoti miesto sienas LGBTQI tematikos nuotraukomis ar paveikslėliais, suorganizuoti flashmob‘ą ir pan.

2007 ir 2012 metais minint IDAHOT dieną Lietuvoje, renginiams prigijo Vaivorykštės dienų vardas. Vaivorykštės dienų ir2012 metu LGL kvietė į seminarus, filmų peržiūras, viešas akcijas, koncertus. Šiais metais ir vėl laukiame Jūsų Vaivorykštės dienose 2014!