Gera žinia keliems šimtams translyčių asmenų Lietuvoje – nebereikės nelegaliai vartoti vaistų

Apie translyčių asmenų problemas šnekėti drįsta retas. O neaiškumų šių žmonių gyvenime – itin daug. Nors Lietuvoje lyties keitimo operacija nėra įteisinta, translyčių asmenų Lietuvoje turėtų būti apie 300. O ir asmens tapatybės dokumentus pasikeisti galima tik atlikus tokią operaciją.

Vis dėlto nuo rugsėjo pirmosios dienos translyčiai asmenys galės atsikvėpti truputį lengviau. Sveikatos apsaugos ministerija keičia hormoninių vaistų vartojimo tvarką. Iki šiol dauguma translyčių asmenų juos vartojo nelegaliai.

Diskriminaciją jaučia kasdien

Naujausių apklausų duomenys rodo, kad 2012 metais 3 procentai Lietuvos gyventojų pažinojo translytį asmenį. Tolesni apklausos duomenys parodo, kad translyčių asmenų gyvenimas toli gražu nėra rožėmis klotas. Net 60 proc. translyčių asmenų Lietuvoje per paskutinius penkerius metus patyrė seksualinį ar fizinį smurtą. O daugiau nei pusė apklaustųjų teigia, kad Lietuvoje kasdien patiria priekabiavimą ir žodinius įžeidinėjimus.

Beveik pusė apklaustųjų teigia, kad jaustųsi nepatogiai turėdami translytį kolegą darbe. 38 proc. translyčių asmenų Lietuvoje jaučiasi diskriminuojami darbo vietoje, o daugiau nei pusė tai patiria ieškodami darbo. Lietuvoje, kurioje iki šiol nėra įteisinta lyties keitimo operacija, atlikti tokios operacijos nėra galimybės. Panorėjęs ją pasidaryti asmuo būna priverstas išvažiuoti iš šalies. Populiariausios šalys, kuriose daromos lyties keitimo operacijos, yra Tailandas, Baltarusija ir Serbija.

Asmens tapatybės dokumentų galvosūkis

Ne visi translyčiai asmenys pageidauja lyties keitimo operacijos. Tačiau visi jie nori turėti dokumentus, patvirtinančius tokią tapatybę, kokios jie jaučiasi ir kokios norėtų būtų matomi visuomenės. Asmens tapatybės dokumentas reikalingas kasdienėse situacijose, kuriose translyčiai asmenys patiria nepatogumų: viešajame transporte, atsiimdami siuntą pašte ir panašiai.

Nacionalinės LGBT teisių asociacijos Žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius informavo, kad šiuo metu Lietuvoje dokumentus yra pasikeitę 17 translyčių asmenų. „Remiantis įvairiais moksliniais tyrimais ir atsižvelgiant į gyventojų skaičių Lietuvoje, tokių asmenų mūsų šalyje turėtų būti iki 300. Asmens tapatybės dokumentai nuo 2001 metų, kai įsigaliojo naujasis Civilinis kodeksas, šiuo metu yra pakeisti 17 asmenų. Po to, kai nacionaliniai teismai atsisakė privalomojo chirurginės lyties pakeitimo operacijos reikalavimo, mūsų asociacija šiuo metu padeda 10 translyčių asmenų, norinčių pasikeisti asmens tapatybės dokumentus.

Nebereikės vartoti nelegaliai Asmenys, kurie nenori ar negali atlikti lyties keitimo operacijos, savarankiškai ir nelegaliai vartodavo vaistinius hormonų preparatus. Tačiau nuo šių metų rugsėjo pirmosios dienos ši tvarka keičiama. „Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryta darbo grupė parengė Lyties tapatumo sutrikimo, arba transseksualumo diagnostikos ir gydymo, tvarkos aprašo projektą. Jis reglamentuoja lyties tapatumo sutrikimo diagnostikos ir gydymo paslaugų teikimą pilnamečiams asmenims, turintiems lyties tapatumo sutrikimą. Aprašo projekte pateikiami gydytojo psichiatro, teikiančio pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos apžiūros paslaugas, diagnostikos ir gydomieji veiksmai, gydytojo endokrinologo diagnostikos ir gydomieji veiksmai bei psichoterapeuto kompetencija ir veiksmai dirbant su lyties tapatumo sutrikimą transseksualumą turinčiais pacientais.

Nebereikės vartoti nelegaliai

Asmenys, kurie nenori ar negali atlikti lyties keitimo operacijos, savarankiškai ir nelegaliai vartodavo vaistinius hormonų preparatus. Tačiau nuo šių metų rugsėjo pirmosios dienos ši tvarka keičiama.

„Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryta darbo grupė parengė Lyties tapatumo sutrikimo, arba transseksualumo diagnostikos ir gydymo, tvarkos aprašo projektą. Jis reglamentuoja lyties tapatumo sutrikimo diagnostikos ir gydymo paslaugų teikimą pilnamečiams asmenims, turintiems lyties tapatumo sutrikimą. Aprašo projekte pateikiami gydytojo psichiatro, teikiančio pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos apžiūros paslaugas, diagnostikos ir gydomieji veiksmai, gydytojo endokrinologo diagnostikos ir gydomieji veiksmai bei psichoterapeuto kompetencija ir veiksmai dirbant su lyties tapatumo sutrikimą transseksualumą turinčiais pacientais. Aprašo projekte taip pat reglamentuojami pakaitinio gydymo lytinių hormonų vaistiniais preparatais pagrindiniai principai“, – informavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Ministerijos atstovė patikino, kad projektas yra suderintas su Žmogaus teisių stebėjimo institutu bei Nacionaline LGBT teisių asociacija LGL. Sveikatos apsaugos ministerija taip pat tvirtina neturinti duomenų, kiek tiksliai Lietuvoje yra asmenų, kurie pageidautų pakaitinio gydymo lytinių hormonų vaistiniais preparatais.