Translyčių žmonių kelias į pripažinimą

Paauglystėje kiekvienas leidžiamės į kelionę savęs atradimo link. Žinome, kaip svarbu sulaukti padrąsinimo užstrigus tarpinėje stotelėje. Tačiau ne visi brendome aplinkoje, kurioje jautėmės saugūs užduoti klausimus jau pasiekusiems kelionės tikslą. Padauginkite paauglystėje patiriamą tapatybės paiešką, nepasitikėjimą savimi, norą pritapti, nusivylimą meile ir artumu iš dešimties. Taip jaučiasi translytis žmogus.

Kelionė į savęs atradimą

Asmeninio tapatumo paieškos – visą gyvenimą trunkantis procesas. Lytinį tapatumą apibūdina žmogaus elgesys ir bendravimas. Gyvename visuomenėje, kurioje patogu pamiršti, jog asmens lytinis tapatumas ne visada sutampa su jo biologine lytimi.

Transseksualumas yra lyties tapatumas, žymimas stipraus noro būti priešingos lyties bei nuolatinio diskomforto dėl savo biologinės lyties. Ilgainiui transseksualūs asmenys siekia savo fizinę išvaizdą suderinti su socialine lytimi ir slėpti fizinius lyties požymius. Dėl to vaikai ir paaugliai susiduria su įžūliu bendraamžių ir suaugusiųjų smalsumu ir smurtu, jaučiasi atstumti ir pažeminti. Tėvai taip pat gali jausti nesaugumą bei gėdą, kuriuos reiškia taikydami vaikui bausmes.

Taigi lytinio tapatumo iššūkis prasideda mokykliniame amžiuje, o čia pagrindinė vaikų socializacijos terpė – tos pačios lyties bičiuliai. Bendraamžių pašaipos stipriai veikia skirtingo lytiškumo vaikų pasitikėjimą savimi. Be to, translytis jaunuolis patiria tokį pat hormonų ir aplinkos poveikį nuotaikai kaip ir heteroseksualus.

Žygis kitų pripažinimo link

Išorėje patiriamas visuomenės spaudimas pritapti ir stiprus vidinis noras būti priimtam išliekant savimi kartais veda į neviltį. Jaunuoliai kenčia, kol išdrįsta pripažinti sau ir kitiems, kad yra translyčiai. Translyčio žmogaus sąvoka apima transseksualus, interseksualus, transvestitus ir kitus lytį keičiančius asmenis, kurie savo seksualine tapatybe ir (ar) seksualine išraiška visiškai ar iš dalies skiriasi nuo gimus įgytos lyties normos. Dažniausiai translyčiai paaugliai atsiveria draugams, mokytojams, vėliau – tėvams, broliams ar seserims. Deja, neretai dėl paramos namuose trūkumo ir stigmatizacijos mokykloje kyla rimtų akademinių problemų. Sėkmingų pavyzdžių, kuriais galėtų sekti ši jaunimo grupė, nors jų matomumas filmuose, televizijoje ir žiniasklaidoje didėja, – taip pat nedaug.

Žinoma, kad beveik pusė translyčių jaunuolių galvojo apie savižudybę, daugiau nei ketvirtadalis – bandė nusižudyti. Translyčiai žmonės įvardija stresą, patyčias neigiamą požiūrį į savo fizinį kūną kaip pagrindines priežastis, paskatinusias šiam žingsniui. Neteikiant psichologinės pagalbos žmonės paliekami patys spręsti savo problemas: kuriamos translyčių žmonių internetinės bendruomenės. Jų teikiama emocinė parama ir žinojimas apie lyties koregavimo galimybes šiuo požiūriu turi akivaizdžią naudą.

Didžiausi transseksualių žmonių rūpesčiai po lyties keitimo yra finansinis stabilumas, socialinė izoliacija, saugumas, sveikatos apsauga ir artima aplinka. „Nors translyčių žmonių padėtis Europos šalyse labai skirtinga, esminis aktyvistų mūšis vyksta dėl visuomenės pripažinimo ir teisinės apsaugos nuo neapykantos nusikaltimų ir kalbos,“ – pabrėžia Islandijos studentų Queer organizacijos ir Trans-Iceland prezidentė, rugpjūčio 25-28 dienomis Lietuvoje viešėsianti ir užsiėmimus vesianti Ugla Stefanía Jónsdóttir. Pripažinimas – ir kampanijos „Pripažinimas atveria duris“ raktažodis. Teisinio lyties pakeitimo pripažinimas leistų translyčiams asmenims gyventi oriai, sveikai ir laimingai: garantuotų laisvą ir sąžiningą dalyvavimą darbo rinkoje ir galimybę siekti puikių mokymosi rezultatų.

„Pripažinimas atveria duris“ renginių savaitė

Translyčiai žmonės yra įdomūs, smalsūs, aistringi ir motyvuoti. Vis dėlto, visuomenėje jie susiduria su išskirtiniais iššūkiais ir apmaudu, kad juos pastebi tik dėl neįprasto lytiškumo, o ne dėl asmeninių savybių. Esminga, kad nors visuomenė formuoja požiūrį, jog translyčio žmogaus lytinis tapatumas yra jo gyvenimo ašis, lytinė elgsena tėra vienas iš daugelio tapatybės elementų. Ir nors visame pasaulyje jau pripažįstama, kad lytinė tapatybė nėra sąmoningas pasirinkimas, visuomenės nuomonė keičiasi per lėtai.

Todėl rugpjūčio 26-28 dienomis nacionalinė LGBT* žmogaus teisių gynimo asociacija LGL organizuoja kampanijos apie translyčius asmenis ir translyčiams asmenims „Pripažinimas atveria duris“ renginių dienas. Bendrausime su translyčiais žmonėmis, jų artimaisiais ir bičiuliais, žmogaus teisių ekspertais bei politikais. Rengsime kūrybines dirbtuves, dalinsimės pica, diskutuosime ir mokysimės, dalyvausime Vilniaus LGBT* festivalio „Kreivės“ filmų peržiūrose ir tiesiog bendrausime. Kviečiame būti kartu.

Informaciją apie renginius rasite čia.