Slovakijos kova už LGBT* lygybę referendumu nesibaigė

Š. m. vasario 7 dieną Slovakijoje vyko referendumas dėl tos pačios lyties asmenų santuokos. Vasario 8 dieną pranešta, kad referendumas, šaliai kainavęs per 6,3 mln. eurų, neįvyko, nes jame dalyvavo vos 21,41 % šalies rinkėjų.

Referendumu buvo klausta, ar piliečiai mano, jog santuoka gali būti sudaryta tik tarp vyro ir moters, ar drausti gėjams ir lesbietėms įsivaikinti, ir ar tėvai turi teisę spręsti, ar jų vaikai mokyklose bus mokomi lytinio švietimo. Slovakijos piliečių nuomonės santuokos lygybės klausimu atsiklausta todėl, kad konservatyvi organizacija „Aliansas už šeimą“ surinko referendumui inicijuoti reikalingą skaičių slovakų parašų.

2014 metų spalį Slovakijos Konstitucinis teismas išaiškino, kad tos pačios lyties asmenų partnerysčių įteisinimo klausimas negali būti sprendžiamas referendumu. Šalies Konstitucija aiškiai apibrėžia, jog referendumu negali būti svarstomi pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių klausimai.

Referendumo, kuriame visuomenės dauguma sprendė mažumos grupės žmogaus teisių klausimus, kampaniją lydėjo pranešimai apie nesantaikos kurstymą ir neapykantos kalbą. Dėl šios priežasties, LGBT* aktyvistai ir bičiuliai atsiribojo nuo kampanijos, vildamiesi, kad konstruktyvesnę diskusiją pradėti bus galima sulaukus referendumo rezultatų.

Nepaisant LGBT* asmenų teisėms prieštaraujančių organizacijų pastangų marginalizuoti LGBT* šeimas, Slovakijos visuomenė nepasidavė kontraversiškoms provokacijoms. Referendumo rezultatai parodė, kad Slovakijos rinkėjai nepasidavė homofobų propagandai ir nenori prisidėti prie savo šalies piliečius diskriminuojančių iniciatyvų. Apytuštės balsadėžės ir toks tvirtas Slovakijos piliečių pareiškimas gali tapti teigiamus pokyčius LGBT* slovakams nešančiu impulsu.

„Dabar atėjo laikas Slovakijos įstatymų leidėjams pradėti sąžiningą pokalbį dėl tos pačios lyties porų šeimų teisinio pripažinimo,“ – tikino tarptautinės LGBTI* teisių organizacijos „ILGA-Europe“ vykdančioji direktorė Evelyne Paradis.

„Šeimos vertybes turi ir homoseksualios poros. Jos nori kurti mylinčius, stabilius ir teisiškai pripažintus santykius. Pagarbi ir protinga abipusė diskusija leistų santuokos lygybės priešininkams suprasti, kad nėra pagrindo bijoti suteikti galimybę LGBT* asmenims naudotis visiems piliečiams lygiomis teisėmis,“ – pabrėžė asociacijos LGL valdybos pirmininkas Vladimiras Simonko.