Psichologai: net ir „pozityvūs“ stereotipai apie homoseksualius vyrus „gali būti žalingi“

Anglia Ruskin universiteto (Jungtinė Karalystė) psichologų atliktas tyrimas parodė, kad net ir „pozityvūs“ stereotipai apie homoseksualius vyrus daro neigiamą poveikį šių asmenų emocinei sveikatai.

„Populiariuose televizijos serialuose ir filmuose („Seksas ir miestas“, „Vilas ir Greisė“ ir „Mano geriausio draugo vestuvės“) homoseksualių vyrų personažai dažniausiai vaizduojami kaip stilingi, šmaikštūs ir komunikabilūs individai“, – tikino viena pagrindinių tyrimo, kuriuo nagrinėjamos „teigiamos išankstinės nuostatos“ apie homoseksualius vyrus, autorių Anglia Ruskin universiteto doktorantė Ashley Brooks.

Tačiau psichologės teigimu, net iš pirmo žvilgsnio teigiamais atrodę stereotipai gali būti žalingi, nes homoseksualūs vyrai vaizduojami paviršutiniškai, neatsižvelgiant į žmogaus asmenybės sudėtingumą.

„Populiariojoje kultūroje dažniausi „homoseksualaus geriausio draugo“ vaidmenys. Tai – vis dažnesnis reiškinys ir realiame kasdieniame gyvenime. Kadangi šios nuostatos iš pirmo žvilgsnio atrodo teigiamos, jos plačiai paplinta visuomenėje ir lieka nekvestionuojamos, neatsižvelgiama į jų daromą ilgalaikę žalą,“ – pabrėžia tyrimo autorė.

Anglia Ruskin universiteto mokslininkė ir jos atliekamo tyrimo grupė ketina išsiaiškinti „pozityvių“ stereotipų apie LGBT* asmenis daromą poveikį apklausiant 1000 respondentų.

„Iš pirmo žvilgsnio su homoseksualiais vyrais siejami stereotipai, pavyzdžiui puikus stiliaus jausmas ar šmaikštumas, atrodo pozityvūs ir galbūt net turi dalį tiesos. Tačiau šie stereotipai riboja asmenybę ir skatina nerealius lūkesčius bei elgesio modelius. Šio stereotipinio vaizdinio neatitinkantys homoseksualūs vyrai patiria atskirtį, o tai turi įtakos jų emocinei sveikatai,“ – įsitikinęs Anglia Ruskin universiteto socialinės psichologijos dėstytojas Daraghas McDermottas.