Paskelbtas naujausias Vaivorykštės žemėlapis: realių pokyčių Lietuvoje dar teks palaukti

Naujausias ILGA-Europe metinis Vaivorykštės žemėlapis, kuriame vertinama LGBTI asmenų teisinė ir politinė padėtis 49 Europos šalyse, atskleidė šio tyrimo dvylikos metų gyvavimo istorijoje precedento neturėjusią situaciją: per pastaruosius 12 mėnesių Europoje beveik nebuvo jokių teigiamų teisėkūros pokyčių.

Lietuva, surinkusi 23 procentus, prisideda prie bendros neigiamos tendencijos, įsitvirtindama 34 vietoje. Šis rezultatas nekinta nuo 2019–ųjų ir Lietuva tik 6 pozicijomis lenkia Lenkiją, kuri antrus metus iš eilės šiame vertinime užsitikrino paskutinę vietą tarp visų ES valstybių narių.

Tuo tarpu Malta Vaivorykštės žemėlapyje užsitikrino lyderės poziciją jau šeštus metus iš eilės, ją seka Belgija, užimanti antrąją vietą. Jau trečius metus iš eilės trečią vietą reitinge užima Liuksemburgas.

Lietuvoje su LGBTI susiję veiksmai yra vieni iš paskutinių valstybės programinių prioritetų. Tai patvirtina pagrindinių nediskriminavimo politikos dokumentų trūkumai, vienintelis ES prieš “LGBTI propagandą” nukreiptas įstatymas ir itin konservatyvi šeimos koncepcija, kuri nepakito po Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimo dėl tos pačios lyties asmenų šeimos susijungimo teisių, priimto dar 2019 metais.

„Nors LGBTI asmenys tampa labiau matomi, o jų balsas vis labiau girdimas, jie vis tiek yra priversti gyventi savo kasdienį gyvenimą neapibrėžtumo sąlygomis, neišspręsti daugybė klausimų, pavyzdžiui,  teisinis lyties pripažinimas ir specialios sveikatos priežiūros paslaugos nėra lengvai prieinamos translyčių asmenų bendruomenei, o faktinė tos pačios lyties asmenų partnerystė iki šiol neturi teisinio statuso“, –  komentavo Nacionalinės LGBTI teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

„Naujausi Vaivorykštės žemėlapio rezultatai mums primena, kad vis dar kyla pavojus LGBTI  žmogaus teisėms, todėl priemonių reikia imtis nedelsiant“, – tęsė Vladimiras Simonko.