Norvegijoje priimtas vienas pažangiausių Europoje lyties pripažinimo įstatymų

Š. m. birželio 6 dieną Norvegijos įstatymų leidėjai patvirtino vieną pažangiausių Europoje lyties pripažinimo įstatymų, kuriuo įtvirtinamos translyčių asmenų teisės ir apsauga nuo diskriminacijos. Už siūlymą įtvirtinti tarptautinius žmogaus teisių standartus atitinkančią greitą, skaidrią ir prieinamą teisinio lyties pakeitimo pripažinimo procedūrą bei pripažinti kiekvieno asmens teisę į lytinę tapatybę, lyties raišką ir privataus gyvenimo gerbimą balsavo 79 parlamentarai, prieš – 13.

Nuo šiol visi 16 metų amžiaus sulaukę asmenys turės teisę į laisvu asmens apsisprendimu paremtą teisinį lyties pakeitimo pripažinimą, o 6-15 metų vaikai turės gauti tėvų ar globėjų sutikimą. Priimtas įstatymas ne tik užtikrins kiekvieno piliečio teisę fizinę ir emocinę vienovę, bet ir aiškiai apibrėš laisvu asmens apsisprendimu paremtą teisinio lyties pakeitimo pripažinimo procedūrą. Šiuo įstatymu siekiama palengvinti procesą, kurio metu įrašai apie asmens lytį asmens tapatybės dokumentuose suderinami su subjektyviu asmens lytinės tapatybės pajautimu.

Teisinis lyties pakeitimo pripažinimas bus paremtas laisvu asmens apsisprendimu, nereikalaus atlikti jokių medicininių procedūrų ar gauti psichiatrinę diagnozę. Tokiu būdu pripažįstama, jog translyčiai asmenys gali savarankiškai apsispręsti dėl savo lytinės tapatybės, o šios teisės užtikrinimas yra visapusiškai suderintas su žmogaus orumo apsaugai keliamais tarptautiniais reikalavimais. Analogiški aukščiausius žmogaus teisių apsaugos standartus translyčiams asmenims įtvirtinantys įstatymai jau priimti ir kitose užsienio valstybėse, pavyzdžiui, Danijoje, Argentinoje ir Maltoje.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL sveikina progresyvų Norvegijos įstatymų leidėjų sprendimą priimti aukščiausius žmogaus teisių apsaugos standartus atitinkantį lyties pripažinimo įstatymą. „Tikrosios asmens lyties neatitinkančius dokumentus turintys transseksualūs asmenys kasdieniniame gyvenime susiduria su daugybe praktinių problemų. Džiugu, kad kai kurių valstybių įstatymų leidėjai imasi spręsti šias problemas,“ – pabrėžė asociacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.