Nacionaliniame žmogaus teisių forume – diskusija apie emocinę paramą LGBT jaunuoliams

LGBT jaunuoliams Lietuvoje mokykla gali būti nesaugia vieta dėl daugelio priežasčių. Kai mokiniai mokykloje jaučiasi nesaugiai ar nejaukiai, jie gali būti priversti vengti tam tikrų mokyklos vietų ar užsiėmimų, kuriuose jie jaučiasi nepageidaujami, arba gali nuspręsti apskritai nelankyti mokyklos. Taigi priešiška mokyklos atmosfera daro įtaką LGBT mokinių galimybėms visapusiškai įsitraukti į mokyklos bendruomenės veiklą. Nesaugumo jausmas mokykloje gali neigiamai paveikti moksleivių galimybes siekti akademinių rezultatų, ypač jei dėl šio jausmo vengiama mokyklos ar pamokų.

Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvos mokyklose vyrauja homofobinės, bifobinės ir transfobinės tendencijos. Mokyklos darbuotojai nežino, kaip tinkamai reaguoti į šiuos incidentus ar net prisideda prie homofobinių, bifobinių ar transfobinių patyčių, o mokiniai paliekami spręsti šią problemą be tėvų ar mokyklos darbuotojų paramos.

LGL šiai problemai spręsti kartu su tarptautiniais partneriais sukūrė specialią emocinės paramos platformą LGBT vaikams ir jaunuoliams, kurioje kvalifikuoti psichologai savanoriai teikia emocinę paramą su patyčiomis ir kitomis specifinėmis problemomis susiduriantiems LGBT moksleiviams, tėvams ir mokytojams.

Emocinės paramos vaikams ir paaugliams platformos ir pagalbos linijos sulaukia nemažai patyčias dėl esamos ar menamos seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės patiriančių vaikų skambučių ir laiškų. Kokius jausmus išgyvena patyčias patiriantys vaikai? Ką mes visi galime padaryti, kad padėtume LGBT moksleiviams jaustis pilnaverčiais mokyklos bendruomenės nariais? Ką daryti tėvams, kurių vaikai patiria homofobines patyčias? Atsakymų į šiuos klausimus ieškosime diskusijoje „LGBT vaikų bei paauglių patiriamos patyčios ir emocinės paramos platformų bei pagalbos linijų teikiamos galimybės“.

Diskusiją moderuos:
15min žurnalistė, dienos redaktorė Kristina Aržuolaitienė

Diskusijoje dalyvaus:

  • Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL komunikacijos vadovė Eglė Kuktoraitė,
  • VšĮ „Vaikų linija“ psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė,
  • Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė

es-logoDiskusija organizuojama įgyvendinant Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietybės programos lėšomis finansuojamą projektą „CHOICE: Įtraukios mokymosi aplinkos skatinimas“.

Diskusija yra Nacionalinio žmogaus teisių forumo dalis.

 Forumo programa: www.nztf.lt
 Norintys dalyvauti kviečiami registruotis: https://bit.ly/nztf_reg
 Virtualų renginį stebėkite:
 www.lrt.lt
 www.nztf.lt
 https://bit.ly/nztf_live

Kristina Aržuolaitienė, 15min žurnalistė, dienos redaktorė

Kristina AržuolaitienėKristina Aržuolaitienė yra 15min žurnalistė, dienos redaktorė, besigilinanti į žmogaus teisių temas. Ji portale ėmėsi ne vienos lygybę skatinančios, pastebėti diskriminacijos atvejus raginančios iniciatyvos. Tarp jų – „Atvirumo galia“, „Mes lygūs“, „Diskriminacijos radaras“ ir kt.

Eglė Kuktoraitė, Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL komunikacijos vadovė

Eglė KuktoraitėEglė Kuktoraitė Nacionalinėje LGBT teisių organizacijoje LGL dirba nuo 2014 m. Ji turi ilgametę patirtį įgyvendinant LGL veiklas, susijusias su komunikacija, žiniasklaida ir įtraukiu švietimu. 2017 metų vasarą atliko LGBT jaunuolių apklausą apie jų patirtis mokyklose. Ekspertiniu lygmeniu bendradarbiauja su tarptautine LGBTI jaunimo organizacija „IGLYO“ rengiant įtraukaus švietimo indeksą ir ataskaitą. Šiuo metu įgyvendina du LGL vykdomus projektus, kuriais siekiama gerinti LGBT vaikų ir jaunuolių padėtį Lietuvoje bei administruoja LGL emocinės paramos platformą LGBT vaikams ir jaunuoliams.

Jurgita Smiltė Jasiulionė, VšĮ „Vaikų linija“ psichologė

Jurgita Smiltė Jasiulionė copyDr. Jurgita Smiltė Jasiulionė yra VšĮ „Vaikų linija“ psichologė, viena iš kampanijos BE PATYČIŲ iniciatorių ir įgyvendintojų, patyčių ir kitokio žeminančio elgesio prevencijos programos FRIENDS mokymų vadovė. Daugiau nei 15 metų gilinasi į vaikų ir paauglių tarpusavio patyčių bei kitokio žeminančio elgesio problematiką, veda seminarus ir mokymus apie patyčių ir žeminančio elgesio prevenciją ugdymo įstaigų darbuotojams ir tėvams. Yra keletos metodinių leidinių apie patyčių prevenciją bendraautorė – „Patyčių prevencija mokyklose“, „Kuriame klasę be patyčių“, ir kt. Taip pat teikia psichologinę pagalbą emocinių ir elgesio sunkumų turintiems vaikams bei jų šeimoms.

Edita Žiobienė, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė

Edita ŽiobienėEdita Žiobienė yra Lietuvos Respublikos Vaiko teisių apsaugos kontrolierė. Anksčiau ji vadovavo Lietuvos žmogaus teisių centrui, ėjo docentės pareigas Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Konstitucinės teisės katedroje, dėstė Vytauto Didžiojo universiteto Teisės institute.