Kazachstano Senatas pritarė informaciją apie LGBT* asmenis draudžiančiam įstatymui

Kazachstano Senatas pritarė „netradicinės“ seksualinės orientacijos skatinimą draudžiančiam įstatymo projektui. Į Rusijoje galiojantį įstatymą panašus teisės aktas ribotų informacijos apie homoseksualius asmenis skleidimą nepilnamečiams. Priėmus įstatymą nepilnamečiai negalėtų gauti informacijos apie LGBT* asmenis ir elektroninės paieškos sistemose bei švietimo įstaigose.

„Įstatymo projektas draustų skleisti informaciją ar produktus, kurie vaizduoja žiaurumą ir smurtą, skatina žalingus įpročius, savižudybę, pornografiją, erotiką ir netradicinę seksualinę orientaciją,“ – pristatė Kazachstano žemutinio parlamento narys Aldanas Smayilas.

„Turime pripažinti, kad šiuo metu informacinė erdvė užpildyta tų, kurie interpretuoja laisvę savo naudai, t. y. tų, kurie naudojasi laisve ne visuomenės ir tautos naudai, o siekdami savanaudiškų interesų atlieka nusikalstamas veikas. Todėl mūsų vieša ir asmeninė pareiga apsaugoti nepilnamečius nuo žalingos informacijos,“ – pareiškė įstatymo projekto iniciatorius.

Senatorius Nurlanas Orazalinas taip pat išreiškė paramą siūlomam įstatymo projektui. „Mūsų paaugliai yra būsimieji šalies lyderiai,“ – pastebėjo jis.

LGBT* eitynes bei homoseksualių asmenų bendruomenės klubus drausti anksčiau siūlęs A. Smayilas tikino, jog įstatymo projektu siekiama „apsaugoti vaikus nuo informacijos, kuri žudo šilumos ir žmogiškumo jausmą“. Parlamentaro įsitikinimu, minėta informacija yra „žalinga sveikatai ir sielai, propaguoja smurtą ir, apibendrinant, dvasiškai žlugdo jaunąją kartą.“

LGBT* žmogaus teisių padėtį pasaulyje stebinti organizacija „Human Rights Watch“ ne kartą pabrėžė, kad informaciją apie LGBT* asmenis ribojantys įstatymai skatina neapykantos nusikaltimus. Organizacija pažymi, jog Rusijai priėmus įstatymą, draudžiantį skleisti informaciją apie homoseksualius asmenis vaikams, ženkliai išaugo homofobijos motyvuotų nusikaltimų ir priekabiavimo prie LGBT* asmenų skaičius.

„Human Rights Watch“ tyrėja Tanya Cooper pabrėžė: „LGBT* rusų patiriamas smurtas ir prievarta neabejotinai sietinas su homofobiniais motyvais. Šalies valdžios institucijos tai sąmoningai ignoruoja, nepripažįsta neapykantos nusikaltimų ir atsisako apginti jų aukas. Rusijos teisėsaugos institucijos turi visas priemones patraukti homofobinių nusikaltimų kaltininkus baudžiamojon atsakomybėn, tačiau to nedaro. Nesugebėjimas sustabdyti homofobinio smurto ir agresijos padidina LGBT* asmenų riziką tapti jų aukomis,“ – akcentavo T. Cooper.

„Informaciją apie homoseksualius asmenis ribojantis įstatymas neapsaugo nė vieno, tik suteikia homofobams palankią priežastį manyti, kad LGBT* žmonių gyvybės valdžiai rūpi mažiau. Rusijos įstatymų leidėjai privalo panaikinti šį palankias sąlygas neapykantos nusikaltimams sudarantį įstatymą ir pažaboti šalies LGBT* piliečių nuolat patiriamą diskriminaciją,“ – ragino „Human Rights Watch“ atstovė.

Homoseksualumas Kazachstane dekriminalizuotas tik 1998 metais, o LGBT* asmenys šalyje patiria stigmatizaciją visuomenėje.

Asociacija LGL reiškia susirūpinimą, jog Kazachstano įstatymų leidėjai svarsto LGBT* asmenų žodžio ir išraiškos laisvę ribojančių įstatymų priėmimą. Asociacija LGL tikisi, kad Kazachstano valdžios atstovai atkreips dėmesį į tai, jog pozityvios informacijos apie LGBT* asmenis ribojimas ne tik pažeidžia LGBT* bendruomenės teises, bet ir skatina netoleranciją, diskriminaciją ir neapykantos nusikaltimus.