Interseksualė prašo: leiskite mums patiems pasirinkti lytį užaugus

Vienas iš 2000 vaikų gimsta neaiškios lyties, turėdamas vyriškų bei moteriškų choromosomų mišinį ir dvejopus lytinius organus. Tad apie 1,7 proc. visų mūsų yra interseksualūs. Statistiškai gimti interseksualiu taip pat tikėtina, kaip turėti raudonus plaukus. Gamta nelinkusi skirstyti pagal griežtą lytiškumo apibrėžimą, todėl šiuo metu gydytojai nusprendžia, kuriai lyčiai vos gimusį vaiką priskirti. Dažniausiai tai daroma remiantis jo vyraujančiomis savybėmis, pavyzdžiui, chromosomomis. Atliekama operacija, kurios metu pašalinama viskas, kas nepriklauso pasirinktai lyčiai, kitaip tariant, vaikas normalizuojamas.

Deja, operacija tik sustiprina vaiko ir tėvų pasimetimą, gėdos, kaltės ir baimės jausmą. Kai kurie tėvai save kaltina, kad pasirinko už savo atžalas, rizikuodami jų sveikata ir vaisingumu. Tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovė – organizacijos „Intersex International Europe‟ (OII Europe) narė, „Intersex Ísland‟ vadovė Kitty Anderson sužinojo esanti interseksuali iš mamos tik būdama trylikos.

„Man būnant šešių savaičių amžiaus buvo nustatyta, jog turiu XY chromosomą. Nors atrodžiau kaip mergaitė, turėjau ir vidines sėklides. Gydytojas įspėjo mamą, kad kalbėdama apie tai jaunesniame amžiuje gali mane psichologiškai sugniuždyti. Bet aš manau, jog buvo daug sunkiau tai išgirsti tokio amžiaus. Negalėjau patikėti, kad artimas žmogus man melavo visus 13 metų. Pajutau, kad nebegaliu pasitikėti savo mama.‟

Mergaitės pavyzdys pakeitė puseserės gyvenimą

„Santykiai su mama pagerėjo iš dalies dėl to, kad, man būnant 15-os, gimė puseserė, kuri taip pat interseksuali. Buvo nuspręsta jai taikyti kitokį ugdymo modelį. Susijusios problemos apkalbėtos, suteikta amžių atitinkanti informacija, atsakanti į klausimus apie jos kūną. Lytiškumas niekada neatskyrė jos nuo visuomenės.

Būdama dešimties pusseserė savo klasei parodė prezentaciją apie interseksualius žmones. Mūsų istorijos skirtingos. Ji visada žinojo ir gavo visus atsakymus, o aš patyriau didelę traumą, tai sužinojusi tik brendimo metu. Kaltinu tik gydytoją, kuris patarė šį faktą nuslėpti nuo manęs‟, – atviravo Kitty.

Ciuricho universitete buvo tiriama, kiek įtakos tėvų pasirinkimui turi medikų nuomonė. Medicinos studentų grupė buvo padalinta į dvi grupes. Viena grupė žiūrėjo 6 minučių trukmės endokrinologo prezentaciją apie interseksualumą, kita gavo tokios pat trukmės vaizdo konsultaciją su psichologu. Eksperimento dalyvių pasirinkimą nulėmė medikų nuomonė: du iš trijų dalyvių, klausiusių gydytojo, pasirinko operaciją, šiam keliui pritarė tik 23 proc. kitos grupės narių. Studija patvirtino, jog tėvų pasirinkimą lemia informacija, kurią jie gauna iš gydytojų ir psichologų.

JAV Pietų Karolinos valstijoje vaiko, kuriam sulaukus 16 savaičių buvo atlikta tokia operacija, tėvai padavė ligoninę į teismą, mat jis, būdamas 10-ies, save laiko berniuku, nors visi jo vyriški organai buvo negrįžtamai pašalinti. Šiuolaikinė medicina geba pašalinti lytinius organus, bet negali nustatyti, su kuria lytimi tas vaikas vėliau save sies.

Plačiau skaitykite Euroblogas.lt