„Gay Games“ žaidynėse dalyvausianti dziudo meistrė Ieva Ruzgytė: „Ir Lietuvoje yra LGBT* sportininkų“

Ieva Ruzgytė – pirmoji sportininkė, atstovausianti Lietuvą 2018 metais Paryžiuje vyksiančiose „Gay Games“ žaidynėse. Su Ieva kalbamės apie tai, kas paskatino dalyvauti šiose žaidynėse ir „Baltic Pride“ 2016 festivalio renginiuose.

Esate nusipelniusi dziudo meistrė. Kas Jus paskatino kalbėti apie atvirumo sporte svarbą?

LGBT* tema Lietuvoje tabu išlieka tik dvejose srityse: bažnyčioje ir sporte. Skiriasi tik tai, kad bažnyčios atstovai šia tema pasisakyti nevengia, o sporto – ne. Atėjo laikas apie tai pradėti kalbėti ir sporto srityje, o nuo kalbų pereiti prie darbų.

Atstovausite Lietuvą 2018 metais Paryžiuje vyksiančiose Gay Games žaidynėse. Ar sulaukėte šalies dziudo bei olimpinio judėjimo atstovų paramos?

Kadangi registracija į Gay Games žaidynes prasidėjo neseniai, dar neturėjau galimybės to aptarti nei su dziudo, nei su olimpinio judėjimo atstovais, tačiau tikiuosi jų atvirumo ir palaikymo ateityje.

Kaip manote, kodėl Lietuvai svarbu turėti savo atstovą Gay Games žaidynėse?

LGBT* sportininkai Lietuvoje išlieka nematomi. Savo pavyzdžiu noriu skleisti žinią, kad net ir Lietuvoje yra tokių sportininkų.

Ką manote apie sporte egzistuojančią nelygybę? Su kokiais iššūkiais susidūrėte siekdama sportinių pasiekimų?

LGBT* žmonės sporte susiduria su begale problemų. Neretai jie neturi galimybės atvirai kalbėti apie savo seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę, susiduria su problemomis persirengimo kambariuose, seksizmu bei trenerių, sporto personalo ir komandos narių homofobija. Šį sąrašą galėčiau tęsti.

Mano asmeninė patirtis buvo unikali, nes mano treneris, užbėgdamas įvykiams už akių, pranešė mano homofobiškai nusiteikusiems tėvams, kad esu lesbietė. Tai buvo staigmena ir man – aš tuo metu dar nebuvau to pripažinusi net sau. Dėl šio įvykio mano gyvenimas apvirto aukštyn kojomis. Galiu užtikrinti, kad tėvai šia žinia neapsidžiaugė. Ir tai tik dar kartą įrodo, koks svarbus sportininko gyvenime yra treneris.

Ar, Jūsų nuomone, atvirumas apie seksualinę orientaciją ir/ar lytinę tapatybę sporte gali paskatinti pokyčius visuomenėje?

Taip! Sportas yra tai, kas vienija labai didelę visuomenės dalį, todėl atvirumas apie seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę sporte padėtų skleisti pozityvią informaciją ir skatinti toleranciją visuomenėje.

Kaip įsitraukėte į LGBT* žmogaus teisių aktyvizmą? Ar dalyvausite „Baltic Pride“ 2016 eitynėse „Už Lygybę!“?

Ne kartą su aukštai iškelta Lietuvos vėliava žygiavau Oslo Pride eitynėse, todėl labai džiaugiuosi pagaliau turėsianti galimybę dalyvauti Baltic Pride eitynėse „Už lygybę!“.

Kokią žinutę norėtumėte perduoti LGBT* bendruomenės atstovams Lietuvoje?

Kartu mes esame stiprūs!