ES Pagrindinių teisių agentūros tyrimas atskleidžia translyčių asmenų padėties realybę

Gruodžio 11 dieną Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūra (FRA) pristatė didžiausią lyginamąją studiją, kurioje pateikė translyčių asmenų padėtį 28-iose ES valstybėse narėse. Pateikti rezultatai – grėsmingi, tačiau geras teisinis reguliavimas teigiamai veikia translyčių žmonių gyvenimus.

Apklausos, kurioje dalyvavo 7000 translyčių asmenų, rezultatus pristatė Europos Parlamento (EP) LGBT* teisių intergrupė ir TGEU (Europos translyčių asmenų teisių organizacija). EP narė Sirpa Pietikainen atskleidė, kad 54 procentai respondentų patyrė diskriminaciją dėl lytinės tapatybės per paskutinius 12 mėnesių.

Pažymima, kad ES teisė saugo lyties keitimo procesą atliekančius bei jį jau atlikusius asmenis, tačiau nesaugo lyties keitimo operacijų nenorinčiųjų. Be to, bausmės numatytos tik už ksenofobinius ar rasistinius nusikaltimus ar neapykantos kalbą.

„Vienas labiausiai šokiruojančių reiškinių, su kuriuo susiduria translyčiai žmonės, yra smurto mastas: kas antras šių asmenų patyrė smurtą arba grasinimus, beveik pusė jų buvo pasikartojantys“, – konstatavo Dennis de Jong, EP narys.

94 procentai apklaustųjų pripažįsta, kad skaidresnis ir greitesnis jų lyties pripažinimas paskatintų laisvesnę tapatybės raišką. Tai – aiški žinia Europos Komisijai bei valstybėms narėms priimti pozityvias priemones translyčių asmenų žmogaus teisių plėtrai.