Pasaulinė sveikatos organizacija siūlo išbraukti „lyties tapatybės sutrikimus“ iš psichikos ir elgesio ligų sąrašo

Europinis translyčių asmenų žmogaus teisių apsaugos srityje dirbančių organziacijų tinklas Transgender Europe (TGEU) džiaugiasi pirminio projekto 11-osios Tarptautinės ligų klasifikacijos (TLK-11) VII skyriaus „Psichikos ir elgesio sutrikimai“ ir kategorijos „lyties tapatybės sutrikimai“ siūlomais pakeitimais. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) siūlo išbraukti „lyties tapatybės sutrikimus“ iš psichikos ir elgesio ligų sąrašo.

Pagal VII skyrių „Sąlygos, susijusios su lytine sveikata“ PSO siūlo kategoriją „lyties neatitikimas“. Ši kategorija apimtų lyties neatitikimą paauglystėje ir pilnametystėje (6A50) ir lyties neatitikimą vaikystėje (6A51). Tai, kad translyčiams žmonės nebebus klijuojamos psichiškai nesveikų asmenų etiketės taptų svarbiu žingsniu į priekį ir padėtų mažinti jų stigmatizaciją visuomenėje.

Siūlymas įtraukti „lyties neatitikimą paauglystėje ir pilnametystėje“ lytinės sveikatos kategorijoje yra tai, ką siūlė translyčių žmonių teisių organizacijos Trans* Equality (GATE), Stop Trans Pathologization (STP) ir Transgender Europe (TGEU).

Deja, PSO ekspertai neatsižvelgė į translyčių žmonių teisių aktyvistų rekomendaciją visiškai išbraukti lyties neatitikimo vaikystėje diagnozę iš TLK-11 pirminio projekto.

„Artimiausiais metais mūsų užduotis bus įtikinti PSO visiškai pašalinti diagnozę vaikystėje iš TLK-11. Vaikams reikia laisvės būti savimi. Prieš brendimą medicininių procedūrų nereikia, todėl ši kategorija nereikalinga. Tuo pat metu turime atidžiai stebėti ir analizuoti „Lyties neatitikimo“ skyrių,“ – teigia TGEU vykdančioji direktorė Julia Ehrt.

Translyčiams žmonėms aktualių kategorijų pakeitimai galėtų tapti pirmuoju žingsniu įtvirtinant alternatyvų požiūrį į translytes tapatybes medicinoje ir psichologijoje. Kategorijos įvardijamos neutralia gimine, todėl potencialiai apimtų ne tik vyrišką ir moterišką lytį. Tačiau dar pamatysime, ar pirminis TLK-11 projektas išliks nepakitęs iki galutinio balsavimo PSO generalinėje asamblėjoje 2017 metais. O jei ir liks, kaip galiausiai bus taikomas kasdienėje praktikoje.

Plačiau skaitykite čia.