Susituokusi vienalytė pora migracijos pareigūnams uždavė tikrą galvosūkį

Migracijos valdybos pareigūnai susidūrė su precedento neturinčia situacija, praneša naujienų portalas lrytas.lt. Atvykęs baltarusis pateikė prašymą dėl laikino leidimo gyventi Lietuvoje. Vyras tikisi tokį leidimą gauti, nes yra sudaręs santuoką su Lietuvos piliečiu. Pagal Lietuvos įstatymus, užsienio pilietis gali gauti leidimą gyventi mūsų šalyje, jeigu jis sudaręs santuoką su Lietuvos piliečiu. Tarsi viskas aišku, tačiau baltarusis yra sudaręs santuoką su lietuviu vyru, o ne moterimi.

Pareigūnams prašymą pristatęs vyras tikino, kad su lietuviu santuoką sudarė Olandijoje. Tam patvirtinti, jis parodė dokumentus. Teisinio galvosūkio „priblokšti“ pareigūnai tarėsi kaip elgtis ir galų gale priėmė dokumentus. Dabar sprendimą turi priimti Migracijos departamentas.

„Patvirtiname, kad toks kreipimasis buvo. Vilniaus apskrities VPK Migracijos valdyba, po konsultacijų su Migracijos departamentu, prašymą priėmė ir išsiuntė į Migracijos departamentą sprendimui priimti“, – teigė VPK Komunikacijos poskyrio pareigūnai.

Įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nurodyta, kad leidimas laikinai gyventi Lietuvoje gali būti išduodamas užsieniečiui šeimos susijungimo atveju. Tokiu atveju Lietuvoje turėtų gyventi užsieniečio sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis ir kuris yra Lietuvos pilietis arba užsienietis, turintis leidimą gyventi mūsų šalyje. Šeimos narių sąvoka yra apibrėžta įstatyme. Tai yra sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečiai vaikai ir įvaikiai.

„Įstatyme nėra nustatyta, kad santuoka ar registruota partnerystė turi būti sudaryta tik tarp skirtingos lyties asmenų. Užsienietis kartu su prašymu išduoti leidimą laikinai gyventi šeimos susijungimo pagrindu, turi pateikti santuoką patvirtinantį dokumentą arba registruotą partnerystės sutartį. Jeigu užsienietis su savo partneriu kitoje ES valstybėje, kurioje pripažįstamos tos pačios lyties santuokos ir partnerystė, sudaro santuoką arba registruotos partnerystės sutartį, tai su minėtais prašymais turi būti pateiktas šią santuoką patvirtinantis dokumentas arba registruotos partnerystės sutartis. Dokumentai turi būti išduoti ir patvirtinti ES valstybės, kurioje buvo sudaryta santuoka, kompetentingų institucijų“, – sakė Vidaus reikalų ministro patarėjas Tomas Beržinskas.