Socialiniai tinklai sureaguoja iki 99 % pranešimų apie homofobinės kalbos atvejus Lietuvoje

2017 metų lapkričio-gruodžio mėnesiais vykęs trečiasis Europos Komisijos elgesio kodekso, skirto kovoti prieš neapykantos kalbą internete, stebėsenos procesas atskleidė, kad socialiniai tinklai Europoje pašalina iki 70 %  neapykantos kalbos atveju, apie kuriuos praneša nevyriausybinės organizacijos ir valstybės institucijos. Trečiojo stebėsenos proceso metu, Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL socialiniams tinklams „FaceBook“ ir „YouTube“ pranešė apie 105 homofobinės ir transfobinės neapykantos klabos atvejus internete. 99 % atvejų neapykantos komentarai buvo pašalinti.

Draft factsheet-hatespeech_3rd monitoring1-page-001Tomas Vytautas Raskevičius, Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL Žmogaus teisių politikos koordinatorius, džiaugiasi šiais rezultatais: „Lietuvos teisėsaugos institucijų atsakas į homofobinės ir transfobinės neapykantos klabos atvejus internete apibūdintinas kaip nepakankamas. Todėl džiaugiamės, kad socialiniai tinklai „FaceBook“ ir „YouTube“ palaiko itin efektyvias ir draugiškas naudoti sistemas, skirtas pranešti apie neapykantos kalbos atvejus internete. Dabar mūsų užduotis turėtų būti kitoms nevyriausybinėms organizacijoms, valstybės institucijoms ir mūsų bendruomenės nariams suteikti reikiamų žinių apie tai, kaip atpažinti neapykantos kalbos atvejus socialiniuos tinkluose ir apie juos pranešti tinklų administratoriams.“

Siekdamos kovoti su neapykantos kalbos paplitimu internetinėje erdvėje, 2016 metų gegužės mėnesį Europos Komisija ir keturios IT kompanijos („FaceBook“, „Microsoft“, „Twitter“ ir „YouTube“) pasirašė „Elgesio kodeksą prieš neteisėtą neapykantos kalbą internetinėje erdvėje“. Trečiąjį stebėsenos procesą 27 Europos Sąjungos šalyse narės įgyvendino nevyriausybinės organizacijos ir valstybės institucijos. Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL dalyvavo tiek antrajame, tiek trečiajame stebėsenos procesuose, pranešant apie homofobinės ir transfobinės neapykantos kalbos atvejus Lietuvoje.

>>> Elgesio kodekso apžvalga – 3-asis stebėsenos procesas <<<