Seimo rudens sesijoje – net keturios homofobinės įstatymų iniciatyvos

Po pertraukos į 3 eilinę sesiją susirinkusio LR Seimo darbotvarkėje numatomi svarstyti net keturi LGBT žmogaus teises ribojantys teisės aktų projektai. Nors pastebimas tam tikras progresas, nėra registruojamos iniciatyvos ribojančios susirinkimų ar saviraiškos laisvę, įstatymų leidėjai susibūrę į laikinąją grupę „Už šeimą“ pasiryžę keisti šeimos sąvoka, tokiu būdu eliminuojant teisinę galimybę tos pačios lyties poroms kurti šeimos santykius. Seimo darbotvarkėje užregistruoti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio papildymo ir pakeitimo, Vaiko teisių apsaugos pagrindų, Šeimos stiprinimo įstatymų projektai bei LR Civilinio kodekso pataisos.

Seime įregistruotas diskriminacinio pobūdžio siūlymas pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnį (Nr. XIIP-1217). Siūloma teiginį „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas“ papildyti šeimos samprata – ji sukuriama sudarius santuoką; taip pat kyla išskirtinai iš motinystės ir tėvystės. Primename, kad po konservatoriaus Rimanto Jono Dagio registruotu pakeitimu pasirašė net 107 buvusios kadencijos Parlamento nariai.

LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projekte, numatoma, kad vaikai turi „prigimtinę teisę į tėvą ir motiną“ (Nr. XIIP-473). Lyčių skirtybė esą užtikrins vaiko interesų apsaugą ir globojant ar įsivaikinant.. Šeimos santykių teisinis reglamentavimas taip pat būtų papildytas „tėvystės ir motinystės tarpusavio papildomumo“ principu. Atkreiptinas dėmesys, kad Seimo darbotvarkėje taip pat galima surasti ir Šeimos stiprinimo įstatymą (Nr. XIIP-4255 ir XIIP-4256), tokio teisės akto priėmimas leistų nepagrįstai sutapatinti šeimos ir santuokos institutus Lietuvos teisinėje sistemoje, taip paneigiant teisėtus tos pačios lyties šeimų lūkesčius dėl teisinio pripažinimo.

Rudens sesijoje Seimas taip pat ketina svarstyti LR Civilinio kodekso pataisas (XIIIP-750), numatančias, kad gyvenantys arba bendro turto turintys asmenys galėtų sudaryti susitarimą dėl bendro gyvenimo vedimo, tuo pačiu nesukuriant šeimos teisinių santykių. Primename, kad pavasario sesijoje Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos pastangomis sužlugdžius bandymą įteisinti lyties pagrindu neutralios partnerystės institutą, atkakliai siūloma realaus partnerystės instituto sukūrimą pakeisti „jungtinės veiklos sutartimis“.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL reiškia gilų susirūpinimą dėl iniciatyvų, kuriomis siekiama apriboti pagrindines LGBT* asmenų žmogaus teises Lietuvoje. Asociacija LGL tikisi, kad šalies parlamentarai užkirs kelią panašioms diskriminacinio pobūdžio teisėkūros iniciatyvoms Seime ir sieks, jog Lietuvos Respublikoje būtų užtikrinamos visų jos piliečių teisės ir laisvės, nepaisant jų seksualinės orientacijos ir (ar) lytinės tapatybės.