Nematoma diskriminacijos pusė

Lietuvoje dar beveik nežinomi tolerancijos ekonomikos tyrimai atskleidžia, kad LGBT asmenų diskriminavimas daro apčiuopiamą poveikį ne tik seksualinių mažumų atstovams, bet ir valstybių ūkiams. Taip IQ apžvalgininkui Simui Čelutkai sakė JAV Getisbergo koledžo profesorius dr. Rimvydas Baltaduonis. Jis šia tema rugsėjį skaitys pranešimą konferencijoje „Lūžio taškas“.

– Kas yra tolerancijos ekonomika ir kuo ji skiriasi nuo kitų ekonomikos sričių?

– Tolerancijos ekonomika yra ūkio sritis, akcentuojanti socialinį atsakingumą. Tai nevisiškai nauja atšaka. Ekonomiškai pažengusių šalių piliečiai suvokia, kad konkurencinį pranašumą ar net išlikimą gali nulemti ne tik sugebėjimas sumažinti produktų sąnaudas ir pagerinti paslaugų kokybę, bet ir socialinis jautrumas, darbuotojų teisių užtikrinimas, rūpinimasis aplinkosauga, elgesys su gyvūnais, parama vietos bendruomenėms ir organizacijoms. Tolerancijos ekonomikoje svarbiausios vertybės yra lygiateisiškumas, nediskriminavimas ir atvirumas įvairovei.

– Ilgą laiką jūsų darbo sritis buvo energetika ir kiti ekonominiai klausimai. Kada ir kaip susidomėjote tolerancijos ekonomika? Ar tai paskatino aktyvus dalyvavimas LGBT bendruomenėje?

– Kai 2008 m. persikėliau dirbti į vieną Kalifornijos universitetų, valstijoje kaip tik vyko referendumas dėl teisinės santuokos apibrėžties. Referendume dauguma kaliforniečių pritarė, kad būtų panaikintos vienalyčių porų teisės į santuoką. Toks sprendimas buvo apskųstas teismui ir pripažintas prieštaraujančiu konstitucijai. Šiame procese mano kaip ekonomisto dėmesį patraukė aktyvūs darbdavių – tiek didelių korporacijų, tiek smulkių ir vidutinių bendrovių – raginimai nediskriminuoti vienalyčių porų ir neuždrausti joms tuoktis.

Šioms bendrovėms rūpėjo darbuotojų gerovė, taip pat sulaikyti lanksčią, kvalifikuotą darbo jėgą nuo migracijos į progresyvias rytines valstijas, tokias kaip Masačusetsas ar Niujorkas. Tuo metu Lietuvoje kalbėti apie mažumų teises buvo tik pradėta. Tiksliau tariant, svarstant Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą, tą kalbėjimą bandyta uždrausti jo nė nepradėjus. Kalifornijos ir Lietuvos diskusijų kontrastas buvo ryškus. Taip ir pradėjau domėtis ekonominiais anti-LGBT iniciatyvų padariniais.