LGL ekspertinėmis žiniomis prisidėjo prie „IGLYO“ leidinio apie LGBT* išraiškos laisvę ribojančius įstatymus

Š. m. balandžio 24 dieną tarptautinė LGBTQI jaunimo ir studentų organizacija „IGLYO“, bendradarbiaudama su „Thomson Reuters“ fondo teisininkų pro bono komanda „TrustLaw“, pristatė ataskaitą „Apribota išraiškos laisvė: Teisinė LGBT* išraiškos laisvę ribojančių įstatymų analizė“. Prie „IGLYO“ parengtos teisinės analizės ekspertinėmis žiniomis prisidėjo ir Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL.

„IGLYO“ pristatytoje ataskaitoje detaliai aptariami įvairiose Europos Tarybos valstybėse galiojantys ar siūlomi teisės aktai, kuriais siekiama apriboti LGBT* bendruomenės išraiškos ir žodžio laisvę. Tokie teisės aktai jau yra priimti arba yra svarstomi Baltarusijoje, Kirgizijoje, Kazachstane, Latvijoje, Lietuvoje, Moldovoje, Lenkijoje, Rusijoje ir Ukrainoje.

Leidinyje pateikiama išsami teisinių argumentų, kuriais grindžiami tokie įstatymai, analizė bei galimi jų prieštaravimai galiojantiems nacionaliniams įstatymams, tarptautinėms sutartims bei konvencijoms, kurias minėtos šalys yra pasirašiusios. Ataskaitoje taip pat išsamiai detalizuojama, kodėl nepilnamečių apsauga nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio negali tapti argumentu siekiant apriboti LGBT* bendruomenės išraiškos ir žodžio laisvę bei teisę gauti moksliškai pagrįstą ir aktualią informaciją.

Tikimasi, kad „IGLYO“ parengta ataskaita taps puikiu įrankiu su panašaus pobūdžio teisėkūros iniciatyvomis susiduriančioms nevyriausybinėms organizacijoms ir žmogaus teisių aktyvistams Europoje bei Centrinėje Azijoje.

„Šis tyrimas yra svarbus todėl, kad argumentuotai atskleidžia egzistuojančius teisinius prieštaravimus tarp homoseksualumo propagandą draudžiančių įstatymų ir nacionalinių bei tarptautinių teisės aktų. Tikimės, kad šis leidinys taps nepamainomu įrankiu su LGBT* bendruomenės išraiškos ir žodžio laisvės apribojimais susiduriančioms pilietinės visuomenės organizacijoms,“ – komentavo „IGLYO“ kompetencijų ugdymo pareigūnas Tudor Kovacs.

„Panašių LGBT* bendruomenės išraiškos ir žodžio laisvę ribojančių teisės aktų taikymas turėjo neigiamą poveikį interneto žiniasklaidos priemonėms, kurios ėmė priskirti su LGBT* klausimais susijusius pranešimus prie turinio, skirto tik suaugusiesiems. Viešojoje erdvėje apribota objektyvi informacija LGBT* temomis tik dar labiau sustiprina LGBT* asmenims priešišką atmosferą Lietuvoje,“ – pabrėžė „IGLYO“ ekspertinėmis žiniomis talkinusi Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL komunikacijos koordinatorė Eglė Kuktoraitė.