“ArtAttack2014” – kūrybiški socialinių problemų sprendimo būdai

2014 m. rugpjūčio 17-31 d. mažame Austrijos miestelyje St.Pölten organizuoti kūrybiniai mokymai jaunimui „ArtAttack2014“. „Artattack“ – įgūdžių dalijimosi mokymai, kurių metu kūrybiškai sprendžiamos aktualios socialinės problemos. Dvi savaites jaunuoliai iš Austrijos, Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos dalyvauja mokymuose ir sprendžia dilemą, kokiomis priemonėmis pasidalinti savo patirtimi su kitais. Pagrindinis „ArtAttack“ tikslas – suburti žmones ir leisti jiems pasidalinti savo patirtimi, profesinėmis žiniomis ir aistra su bendraminčiais darbo su jaunimu srityje.

Teoriškai išnagrinėję įvairias visuomenės problemas mokymų dalyviai patys užpildo „ArtAttack“ programą pristatydami žmogaus teisių padėtį savo šalyje bei kitas problemas ir iniciatyvas joms spręsti. LGBT* žmogaus teisių entuziastė Kristina dalinasi savo įspūdžiais iš kūrybinių mokymų „ArtAttack2014“.

Dešimt dienų. Mažas miestelis. Jame – Saulės parkas su menininkų dirbtuvėmis ir puikia kūrybiškai nuteikiančia atmosfera. Tad mes ir kūrėm: ne tik meną (marškinėlius, grafičius, ekologines kosmetikos priemones, spalvų bombas, maistą, sėklų bombas, renginius, engiamųjų teatrą, elektronikos prietaisus), bet ir aplinką. Tokią, kokią norėtume matyti kasdienybėje – laisvą nuo išankstinių stereotipų, bendruomenišką ir saugią visiems. Kūrėme erdvę, kurioje kiekvienam norisi gyventi, augti, būti ir tuo buvimu netrukdyti kitam. Menu maištavome prieš hierarchijas, kurios mums trukdo gyventi!

Sužinojome, ką reiškia saugesnės erdvės sąvoka. Kadangi erdvė niekada nebus visiškai saugi, galima stengtis, kad ji būtų kuo saugesnė kiekvienam – sužinant, kur yra kiekvieno žmogaus ribos, kas jam sukelia nepatogumą, nesaugumą. Patyrėme lyčių ir klasių įvairovę ir kokia stipri gali būti dviguba diskriminacija, pasireiškianti kasdieniuose dalykuose bei kaip mūsų pasirinkimai yra veikiami šių kategorijų.

Per valandą suplanavome kelias veiklas – nuo bendruomenės renginio Vilniuje, kuriame apsijungtų bendruomenės sodo bei LGBT* temos iki “pasidaryk-pats” stovyklos Lenkijoje, skirtos FLIT (female-lesbian-intersex-trans) žmonėms bei namų šeimininkėms, kur per 5 dienas būtų suremontuojamas namas bei vyktų paskaitos  LGBT* bei feminizmo tematikomis.

Taip pat dalyvavau feminist hacking dirbtuvėse, kuriose lektorė, keliaujanti po visą pasaulį, stengiasi sutaikyti moteris (tiksliau, FLIT žmones) su technika. Ji sako: „Technika yra pažangiausia sritis, nuo kurios moterys vis dar laikosi atokiau“. Tad supažindinusi su elektronikos pradmenimis lektorė išmokė mus pasigaminti megafoną ir lituoti detales. Tai buvo tikrai intensyvi patirtis!

Įvykdėme ir kelias akcijas mieste: mūsų grupė pakvietė tos pačios lyties poreles bučiuotis prekybos centre. Reakcija į tai, ką jos darė buvo kiek kitokia nei tikėčiausi Lietuvoje. Tiesa, žmonės šnairavo į poreles, bet, vis dėlto paklausti, ką apie tai mano, dažniausiai atsakydavo, kad tai buvo drąsu. Nebuvo nė vieno, kuris piktintųsi.

Labiausiai įsiminė LGL mums patikėta prezentacija bei diskusija, kurios metu pristatėme Lietuvos LGBT* judėjimą kaip revoliuciją ir nuolatinį buvimą tarp dviejų ugnių. Ne tik priešiškai nusiteikusios visuomenės, bet ir pačios LGBT* bendruomenės žmonių, kurie nepalaiko šių temų viešinimo visuomenėje. Diskusijoje aptarėme, kaip skirtingai visi suvokiame žodžio pride reikšmę, kaip skirtingai atstovaujamos moterų teisės. Kalbėjome ir apie moterų problemų matomumą įvairiose šalyse, kokia yra darbo su jaunimu specifika bei nagrinėjome LGBT* politiką iš queer perspektyvos. Užsieniečiai stebėjosi Lietuvos įstatymais bei įžūliais politikais, bet žavėjosi queer kino festivaliu. Mūsų pristatymo raktažodžiai resist, revolt, celebrate puikiai atskleidė kontrastą tarp nepavydėtinos žmogaus teisių situacijos ir revoliucijos jausmo, kurį jaučiame mes, LGBT* teisių aktyvistės.

Kristinos kelionės draugė ir asociacijos LGL savanorė Nadia apibendrina „Artattack2014“ patirtis:

Dešimt dienų praleista mažame miestelyje St.Pölten su 30-40 žmonių. Visi jie labai įdomūs, turi skirtingas patirtis ir kilę iš įvairios aplinkos. Buvo labai smagu pabendrauti ir susipažinti su jais visais bei išmokti naujų dalykų.

Per užsiėmimą „Artattack“ sužinojau labai daug apie affinity groups bei kaip jas organizuoti. Labai patiko seminarai apie įvairias LGBT* fobijas. Vyko kūrybinės dirbtuvės apie saugią erdvę ir jos kūrimą. Išmokta daug naudingų dalykų, kuriuos kada nors tikiuosi pritaikyti gyvenime.