Alternatyviosios Nobelio premijos laureatė – LGBT* teisių aktyvistė iš Ugandos

Alternatyviąja Nobelio premija, dar kitaip vadinama Teisingo gyvenimo būdo premija, bus apdovanota LGBT* žmogaus teisių aktyvistė iš Ugandos Kasha Jacqueline Nabagesera. Nepaisydama Ugandoje galiojančių priešiškų LGBT* asmenims įstatymų, LGBT* žmogaus teisių paramos fondo „Freedom & Roam Uganda“ įkūrėja rizikavo laisvės atėmimo bausme ir smurtu dešimtmečius kovodama už LGBT* asmenų teisių įtvirtinimą gimtojoje šalyje.

Alternatyvioji Nobelio premija K. J. Nabageserai skirta „už drąsą ir atkaklumą, nepaisant smurto ir bauginimų, dirbti siekiant įtvirtinti LGBT* asmenų teisę į gyvenimą be prietarų ir persekiojimo“. „Kovodama už LGBT* asmenų teises Ugandoje, K. J. Nabagesera įrodė esanti viena drąsiausių ir iškalbingiausių žmogaus teisių aktyvisčių Afrikoje,“ – rašoma spaudos pranešime.

„Veikdama priešiškoje ir varžančioje aplinkoje, K. J. Nabagesera atskleidė žmogaus teisių pažeidimus gimtojoje šalyje ir aktyviai naudojosi teisinės gynybos priemonėmis, kad apgintų LGBT* asmenų interesus. Ji sėkmingai įgyvendino socialines kampanijas, kuriomis atkreipė dėmesį į LGBT* asmenims priešiškus įstatymus bei pasitelkė kūrybiškas ir inovatyvias priemones, jog pasipriešintų mitams ir stereotipams apie LGBT* asmenis.“

„K. J. Nabagesera yra viena iš nedaugelio Ugandos aktyvistų, kurie už LGBT* bendruomenės interesus kovojo teisinės gynybos priemonėmis. Ugandos „geltonosios“ spaudos dienraščiui neteisėtai išplatinus tariamai LGBT* asmenų nuotraukas, ji padavė laikraštį į teismą ir bylą laimėjo. Kai 2012 metais Etikos ministerija uždraudė renginį, kuriame dalyvavo kelios LGBT* teisių organizacijos, K. J. Nabagesera dėl LGBT* bendruomenės atstovų teisės į taikius susirinkimus taip pat kovojo teisinės gynybos priemonėmis. Šie veiksmai palaipsniui keičia Ugandos visuomenės požiūrį į tai, jog LGBT* asmenys turi šalies Konstitucijoje įtvirtintas žmogaus teises,“ – pabrėžiama pranešime apie Alternatyviosios Nobelio premijos laureatę K. J. Nabasegerą.